Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dvojitá dávka: Modrej drahokam/ Groteska

2007-09-19 15:31

De Facto Mimo Jihlava: DVOJITÁ DÁVKA: MODREJ DRAHOKAMEN / GROTESKA

Činoherní klub uvádí
Přehlídka amatérských divadelních souborů v roce 2007
vzniká za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

V jednom večeru Vám dvěma inscenacemi představujeme divadelní soubor De Facto Mimo z Jihlavy. Obě inscenace spojuje hravá dovednost a improvizace blízká dětskému divákovi a našim zážitkům z vnímání počátků němého filmu. Cesta za kamarádem v Modrým drahokamenu pokračuje v Grotesce hledáním svobodné hry, která je předpokladem gagu, vtipu a srandy.

Pokud máte děti, pro které by pozdní uléhání do snů nebylo závažným překročením jejich životosprávy, doporučujeme Vám i Vašim dětem navštívení Dvojité dávky.
(konec představení 21:30)


De Facto Mimo Jihlava / Nezávislé divadelní studio

Markéta Ketnerová a Martin Kolář: MODREJ DRAHOKAMEN
Pohádka o cestě za záchranou kamaráda.
Režie: Martin Kolář / Hrají: Martin Kacafírek, Michal Pokorný, Ondra Jiráček a Martin Kolář / Světla a zvuk: Vojta Brtnický.

Martin Kolář: GROTESKA
Nonverbální představení na motivy němých filmů Chaplinovy éry.
Režie: Martin Kolář / Hrají: Kamila Neubauerová nebo Barbora Jandová, Martin Káca Kacafírek, Martin Skřítek Kolář, Michal Šmidla Pokorný, Michal Šaman Kouba a Petr Kopl / Světla a zvuk: Vojta Brtnický.

Obě inscenace představují jihlavské nezávislé divadelní studio De Facto Mimo ze dvou opačných stran spektra.

Modrej drahokamen je původní pohádkou s jednoduchým příběhem (cesta za záchranou kamaráda) vzniklý z improvizací. Patrná je snaha vyhnout se princeznovskému typu pohádek a přivést na scénu originální a nečekané postavy. Ač je Drahokamen bohatě mluven a zpíván, neopomíná přímočarou vizuální stránku, tvořenou především barevnými lepenkovými loutkami.

Představení zaujalo na Jiráskově Hronově nepředstíranou hravostí a skutečností, že čtyři pánové se nebojí ani nestydí hrát pro děti, evidentně je to i po šedesáti reprízách baví a navíc se nesnaží trapně poučovat (možná spíš naopak, rodiče pozor!). Samozřejmostí je přímý, ale nevynucovaný kontakt s dětským divákem, přičemž se nenudí ani rodiče.
Na druhé straně představení Groteska nabízí pevně uchopený a tvrdě nazkoušený tvar nedovolující sebemenší krok stranou - vše je zde podřízeno nezastavitelnému tempu přesně volené hudby. Inscenace vznikla vlastně z nouze - jakožto němohra nebyla podmíněna napsáním textové předlohy. Po řadě mluvených inscenací je tak Groteska prvním výletem souboru do vod nonverbálního divadla. Příběh je opět přímočarý, inspirovaný filmovými groteskami desátých a dvacátých let, ovšem uchopený ryze divadelními prostředky. Barvy jsou na rozdíl od pestrého Drahokamenu omezeny na černou a bílou, kterými jen občas probleskují významové hroty nečekané barevnosti. Z představení je opět patrná hravost a radost, kterou ani v závěru nezpomaluje zjevná pohybová náročnost a dynamika. Tentokrát platí, že Grotesku si užijí především dospělí, ale ani děti nemají čas se nudit.
De Facto Mimo

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>