Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dva příběhy

2007-06-11 19:42

Dva příběhy

[„Návrat“ a „Martin z Orle, řečený Suchoruký“]

Autor: Vladimír Holan

Večer poezie, rozšířený o skicu lidského portrétu básníkova načrtnutou slovy jeho rozhovorů a vyprávění (1955-1964) a ze vzpomínek Jana Halase, jemuž byl Holan kmotrem.

Slovo režiséra k premiéře

Holana jsem chtěl dělat poprvé už někdy v roce 1965 (?). Volba padla na „Příběhy“, které tehdy začaly časopisecky vycházet, na tři z nich: Návrat, Zuzanu v lázni a Martina z Orle, řečeného Suchoruký. Jako z mnohého v mém životě z toho sešlo. Neměl jsem kde. Zasutý úmysl se mi čas od času povynořil z podvědomí, až letos jsem znovu sáhnul po „Příbězích“ a kupodivu jsem zjistil, že moje volba padla na tytéž. Tak jsem pořad i odpremiéroval v závěru minulé sezóny Krytového divadla. Ale délka a náročnost se pro posluchače (a konec konců i pro mne) ukázala příliš vyčerpávající. Navíc: žijeme v době, v níž v propagaci poezie dlužno být lstivým - poezie je sice krásná, ale nedá se jíst.

Ze tří poém-básnických příběhů jsem tedy vyloučil Zuzanu v lázni, jejíž epická linie není jednoznačně jasná a posluchač může poněkud tápat, nemaje možnost vracet se zpátky k místům, která mají svá tajemství a vyžadují více přemýšlení. Nahradil jsem ji (a v tom je právě ta lstivost), aby byl večer pestřejší, lehce načrtnutým portrétem Holana-člověka: výběrem novinářských rozhovorů s básníkem z let 1955, 1961, 1963, částí rukopisného záznamu básníkova vyprávění z roku 1964 a vzpomínkami Jana Halase, jemuž byl Holan kmotrem.

Doufám, že v této podobě splní náš pořad svůj hlavní úkol: stane se důvodem, aby se z Holanova posluchače stal divák i jeho čtenářem.

přednes: Radim Vašinka

umělecká spoluúčast: Irena Hýsková

výběr hudby: Lukáš Matoušek

zvuk: Petr Škopek

režie a scénické řešení: Radim Vašinka

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>