Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Drama v kostce, pokus 2 - Mystérium

2008-03-28 00:04

DRAMA V KOSTCE, pokus 2 – Mystérium skutečnosti. 
Jiří Havelka a kolektiv

Divadlo je vždy něco mezi barem a estetickým tvarem. Jenomže hranice divadla a baru přestaly být zřetelné.

Všecko, co je na jevišti, hraje.“
Takže i uklízečka, když jde vytřít na jeviště, tak hraje?“
Pokud jsou tam diváci, tak ano.“
„A co když tam je jen jeden divák?“
„Tak taky.“
„A když ten divák je její manžel a čeká, až to dodělá?“
„Tak to je chudák.“
„Takže diváci jsou chudáci?“

Realita jeviště. Divadlo hlediště. Mystérium skutečnosti.

Hrají: Petr Vršek, Jiřina Mencáková, Daniel Šváb, Andrej Polák a Jakub Slach • Režie Jiří Havelka • Scéna: Vladimír Němeček • Kostýmy: Jana Smetanová • Dramaturgie: Ondřej Cihlář. Premiéra: 4.4.2008

Inscenace je pokusem vstoupit do stejné řeky dvakrát. Proto ten složitý název. Nejde o pokračování, o druhý díl jednoho příběhu. Jde o druhý pokus, o vývoj, o hledání cesty. Téma zůstává stejné jako v prvním, úspěšném pokusu, v inscenaci Drama v kostce, která měla premiéru 16.11.2005 a od té doby je stále na repertoáru. Díky častému reprízování mohl inscenační tým sbírat poznatky a reakce diváků, což je vlastně hlavní téma inscenace. Jedinečnost divadla. Jeho neuchopitelnost, pomíjivost a především fakt diváka, jako nutné podmínky pro vznik divadla ten který večer. Jak píše Jaroslav Etlík: „V divadle herec a divák tvoří neodlučitelnou dvojici. A to dvojici natolik významnou, že teprve díky ní – díky jejich vzájemné „spolupráci“ – se realizuje divadelní představení.“ Právě i díky reflexím některých teatrologů se rozhodli tvůrci učinit jisté změny. Chtějí vycházet z reakcí publika i odborné kritiky v možném posunu tohoto velmi specifického divadelního tvaru, který byl oceněn i kritikou a Jiří Havelka, čerstvý nositel ceny Alfréda Radoka za Talent roku 2007 byl za Drama v kostce nominován i na Cenu divadelních novin v alternativní i činoherní kategorii. 


Foto: Pavel Vácha

Výběr ohlasů:
Nejlepší inscenace roku 2005
JAN DVOŘÁK: Po loňsku opět inscenace Jiřího Havelky, tentokráte Drama v kostce ve Studiu Ypsilon – mix nevídané jevištní imaginace, krásy týmové souhry, tvořivé návaznosti na poetiku J.Schmida a komediální hravosti (a také s přihlédnutím k paralelní činnosti v souboru Vosto5)
Nejlepší inscenace roku 2006
PETR CHRISTOV: I když premiéra byla na konci roku 2005, mělo by to být v rámci možností v pořádku: Jiří Havelka a kolektiv: Drama v kostce, r. Jiří Havelka, Studio Ypsilon (Malá scéna). Inscenace je nádhernou ukázkou esence divadla, hravé divadelnosti a důkazem, že teorie dramatu a divadla se dá ukázat i v praxi.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>