Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Duchové dávné bitvy ožívají

2007-07-16 10:14

Před 250 lety zůstalo pod vrchem Studencem ležet stovky rakouských a pruských vojáků. Dobové záznamy hovoří o kupách mrtvol, které se musely v parném létě co nejrychleji pohřbít. Tomuto makabróznímu výjevu předcházela největší bitva, kterou kraj kolem České Kamenice pamatuje. Zveme vás na její rekonstrukci, kterou můžete sledovat na místě nejkrvavějších bojů, nedaleko vísky Lipnice. Akce začíná  už 20. července večer.
 

Rekonstrukce se účastní řada historických skupin a klubů od nás i z Německa. V pátek před bitvou rozbijí nedaleko sebe dva tábory a během celé soboty tak můžete sledovat, jak se žilo ve vojenských leženích 18. století. Kromě debužírování museli vojáci samozřejmě i pravidelně cvičit. Výcvik se ale u Prušáků a Rakušanů lišil a vy tak porovnáte odlišné vojenské zvyklosti a koneckonců i disciplínu obou táborů. V pátek od 18.00 se můžete zůčastnit i slavnostní přehlídky vojáků na náměstí v České Kamenici.

 Před samotnou rekonstrukcí se můžete v pátek 20.7 od 18.00 zůčastnit slavnostní přehlídky vojáků na náměstí v České Kamenici. Vlastní sobotní program začíná ve 13.00, kdy se s vojáky vypravíte k Lehmannovým pomníčkům u obce Studený, kde vzdají čest svým mrtvým kolegům. Samotná rekonstrukce bitvy pak propukne na okraji vísky Lipnice v 16:00. Bude to den přesně 250 let od chvíle, kdy na stejných místech utichly třídenní boje, po kterých zůstalo na zemi ležet téměř 700 mrtvých vojáků. Hned druhý den se začali pohřbívat do hromadných hrobů, nad kterými nechal vysloužilý důstojník Eduard Lehmann, vystavět pískovcové pomníky. Části výzbroje a střeliva tu místní nacházeli ještě kolem roku 1900.

 

turban

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>