Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Do ulic! Kultura hoří!

2008-05-23 15:59

V rámci protestních akcí proti grantovému systému pražského magistrátu se chystají manifestace, divadelní představení nebo sedmihodinový nedělní megakoncert za Národním divadlem. Program všech akcí uvnitř.
Podobnou vzdoroakci nezažila Praha ani při antiraketových demonstracích. Má ale zřejmý důvod. Přes ujišťování pražského radního pro kulturu Milana Rychtera, že se jeho resortu daří každým rokem lépe, oznamují divadla i další kulturní instituce chystaný zánik nebo značné omezení provozu. Nejznámějším příkladem je ohlášený konec Semaforu v jeho současné podobě nebo úplný zánik divadla Kašpar. „Divadlo v Celetné omezujeme počet večerních představení, rušíme víkendové pohádky, malá noční představení a redukujeme počet hostů,“ uvádí ředitel divadla Jakub Špalek. Stejné problémy mají i galerie (kritiky oceňovaná Futura letos obdržela o 72 % méně než v roce předešlém) a dileletantismus při rozdělování dotací ohrožuje i zavedené festivaly jako Dny Evropského filmu, Čtyři dny nebo Fringe festival. Petici za urychlené řešení krizové situace, včetně odvolání radního Richtera, už podepsalo přes 20 000 lidí.
Zatím největší a zároveň zahajovací akcí Dnů neklidu za Prahu kulturní je koncert a happening Za Prahu kulturní, který proběhne v neděli 25. května 2008 od 13.00 do 20.00 hodin na piazzetě Národního divadla. Pořádá jej Národní divadlo a Iniciativa pro kulturu, vstup je volný a pódium bude zastřešené, takže akce se bude konat za každého počasí.
Vystoupí na ní několik desítek umělců všech žánrových oblastí – hudebníci, výtvarníci, tanečníci a divadelníci. Z hudebníků se můžete těšit například na Lenku Dusilovou, Ivu Frühlingovou, Karla Plíhala, Yellow Sisters, Davida Krause, G-point Hunters (Matěj Ruppert, Roman Holý a Tereza Černochová), The Plastic People of the Universe, Nightwork (Jakub Prachař, Vojtěch Dyk, František Soukup a další), Natálii Kocábovou, Jana Vodňanského a Petra Skoumala, Andreu Kalivodovou, FOK nebo Petra Maláska.
Svůj příspěvek do programu si připravili například Tomáš Halík, Jan Hančil, Jan Kraus, Miroslav Táborský, Martha Issová a zástupci pražských divadel a kulturních institucí. Odpoledne na pizzetě Národního divadla se budou aktivně účastnit i výtvarníci, namátkou Petr Nikl, Jiří Černický, Jiří Franta, David Boehm či Jaromír Plachý. Moderátory odpoledne budou David Prachař, Vasil Fridrich a Jiří Hána.
Pokud dáváte přednost komornější hudbě, můžete Gutta Musicae v Letohrádku Hvězda. Během následujícího týdne probíhají další akce na podporu petice, které vyvrcholí 29. května v 8.30 demonstrací na Mariánském náměstí před budovou Magistrátu.
Pozdrav a podpora od hiphopové skupiny Nafaka Sexon & Co
turban

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>