Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tučňáci surfují na Divokých vlnách

2007-08-09 13:13

Když si američtí filmaři oblíbí nějaké zvířátko, můžeme mít jistotu, že jeden film jim nikdy nestačí. Přesvědčili jsme se o tom u krysy (potkana, myši) a nově se jim zalíbili tučňáci. Zatímco v prosinci jeden z nich stepoval a neuměl zpívat, tak teď v Divokých vlnách vstupuje do kin tučňáček, který surfuje. A jeho umění s sebou přináší povedenou animaci, akci a zábavu. 
Cody Maverick je tučňák, který netouží po ničem jiném, než stát se obdivovaným profesionálním surfařem. A tak, když do jeho rodného Mražákova v Antarktice (ne, to není překlep) přijede hledač talentů, věčně vynervovaný pták Mike Abromowitz, neváhá ani minutu. Opouští svou nudnou práci v rybárně a odjíždí na tropický ostrov Pin-Guí, aby se zúčastnil surfařského memoriálu Big Z, nazvaného podle jeho největšího vzoru. Tady potká nejen nového kamaráda a sportovního kolegu Kuře Joa, ale i svůdnou plavčici Lani, která ho seznámí se svým strýčkem Cvokem, v němž Cody pozná starou surfařskou legendu. S takovým trenérem nemůže být těžké zvítězit ani nad neporazitelným Tankem Drtičem Evansem. Na své cestě ale dospěje a pochopí, že vítězství je pomíjivé, zatímco radost z vln věčná. 

Divoké vlny si vás získají kouzelnou animovanou stránkou, v níž některé scény vypadají dokonce lépe, než ve skutečnosti, místy včetně samotného surfování. Celý příběh je navíc jakoby dokumentem o Codyho cestě za splněním snu. V obraze se tak mihne i televizní štáb. Dalším kladem snímku je vtip. Svět, ve němž tučňáci stáli u zrodu surfingu, je povedenou parodií skutečného a zejména sportovního světa, a to včetně přetvářky, dvojsmyslů a množství narážek. A tak zatímco Happy Feet (na který tu mimo jiné najdeme vtipné narážky) byl spíš dojemným příběhem s ekologickým podtextem, Divoké vlny jsou oddychovou, pohodovou komedií, ve které je vlastně všechno „cool“, včetně hudby. Jelikož je surfování akční, mimo orchestrálního soundtracku Mychaela Danna tak ve filmu zazní i Lauryn Hill, Green Day nebo třeba Incubus. 

Codyho cesta působí trochu dojmem Kokosů na sněhu naruby spojených s klasickými teenagerskými filmy plnými vzpoury a ideálů. Cody je jednoduše kluk, který touží vypadnout z malého města a splnit si svůj sen. Zatímco v hrané podobě by vznikl film na všední dopoledne, díky animované podobě a zvířecím protagonistům si můžete vychutnat chytrou karikaturu. Navíc, jak se už stává pravidlem, scenáristé do příběhu zakomponovali i pár narážek a vyložených „dárečků“ pro dospělý doprovod dětí. 

Divoké vlny (Surf’s up), USA 2007
rodinná animovaná akční komedie
český dabing, 88 minut
Režie: Ash Brannon a Chris Buck
Scénář: Don Rhymer, Ash Brannon, Chris Buck a Christopher Jenkins
Námět: Christopher Jenkins a Christian Darren
V českém znění: Jan Maxián, Jaromír Meduna, Jitka Ježková, Zbyšek Pantůček, Jan Vondráček, Tomáš Racek, Petr Lněnička, Daniel Rous, Petra Jindrová 
Fotografie Falcon a.s.

Česká premiéra: 9. srpna 2007

Místa a časy projekce naleznete zde.

Hana Rojková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>