Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

3D procházka Langweilovým modelem Prahy

2009-03-10 03:51

Postávali jste někdy nad Langweilovým modelem Prahy v Muzeu hlavního města Prahy a připadali si jako Gulliver v zemi Liliputu a bylo vám líto, že se nemůžete projít těmi úzkými uličkami, plnými titěrných domečků? Nyní vám procházku 170 let starým městem umožní jeho digitální podoba formou interaktivní prohlídky na dotykových obrazovkách. V dubnu vám muzeum nabídne i působivou 3D projekci. A to ještě není všechno.

Autor nejatraktivnějšího exponátu Muzea hlavního města Prahy Antonín Langweil by měl konečně pocit zadostiučinění. Jeho papírový model Prahy se dočkal nejen speciální ochranné vitríny, ale i digitalizace, která jej pomohla lépe zdokumentovat a vytvořit tak studijní materiál pro odborníky. Zároveň nabízí všem fantastům, turistům a zájemcům o historii nevšední pohled na dnes již neexistující podobu historického jádra Prahy.

Kromě pohledu shora a ze stran či nasvícení různých částí jste do "papírového města" nemohli blíž nakouknout. Zmiňovaná interaktivní prohlídka na dotykových obrazovkách vám přiblíží i skrytá zákoutí, která by při "reálné" procházce modelem mohl vidět jen návštěvník se vzrůstem pouhý 1 cm.

Naopak iluzi skutečné projížďky městem či pohledu z ptačí perspektivy zažijete při 3D projekci, kterou muzeum chystá na duben. Projíždíte ulicemi snad koňmo nebo v kočáře, jak naznačuje klapot kopyt na dláždění. Kolem rychle ubíhají zleva i zprava domy a co chvíli zaslechnete hluk z postranní ulice nebo dvora, který slábne a mizí za dalším nárožím. Abyste si matičku Prahu prohlédli důkladně, na chvíli se vznesete a uděláte pár smělých průletů nad staroměstskými i malostranskými střechami, taktak, že někde neskončíte za komínem.

Procházku můžete absolvovat také doma s pomocí virtuálního průvodce na DVD, umožňujícího volný pohyb po modelu podobně jako v počítačové hře. V dubnu vyjde další DVD, tentokrát s dobrodružnou poznávací hrou pro děti. Jmenuje se Dobrodružství v Langweilově modelu a hráči v ní musí splnit úkoly týkají reálií staré Prahy a dozví se přitom mnoho historických a místopisných zajímavostí. DVD si lze koupit přímo v MHMP.

Něco konkrétních dat

Model vytvořil v letech 1826–1834 Antonín Langweil, miniaturista a v té době sluha v univerzitní knihovně. Model má rozlohu 20 m2 a sestává z 52 dílů. Zpodobňuje více než 2500 budov, z nichž 960 objektů již v současné Praze nenajdete, v měřítku 1:480, se všemi detaily výzdoby fasád i podrobnostmi dvorů a dokonce i vnitřní výmalbou včetně malovaných stropů. Neuvěřitelné jsou právě detaily, které dokázal Antonín Langweil vytvořit, například sochy nebo fasádní štuky mají i méně než milimetrové rozměry.

U modelu se sice dočtete, že každý objekt má dřevěnou kostru potaženou lepenkou, ale už se nedozvíte, že i tu si autor vyráběl sám slepováním nepotřebných papírů z knihovny.

Projekt digitalizace připravilo Muzeum hlavního města Prahy spolu s pražským magistrátem. Na tento ojedinělý počin, který zatím ve světě umění nemá svým rozsahem konkurenci, poskytl magistrát přes 14 mil. korun.

Digitalizace a následné multimediální aplikace jsou dílem společnosti Visual Connection, a.s. Samotná digitalizace trvala více jak dva roky a skončila na sklonku minulého roku. Práce probíhala za vysokých bezpečnostních opatření, aby nedošlo k poškození originálního papírového modelu. Pro digitalizaci bylo třeba sestrojit speciálního robota, dále se pracovalo na 48 počítačích s celkovým diskovým prostorem 20 TB. Digitální model obsahuje 13 400 střech, 9 100 komínů, 5 400 keřů a stromů.

Všechny podrobnosti o projektu digitalizace včetně technických informací se dozvíte na www.langweil.cz

Návštěvní dobu muzea a časy 3D projekcí najdete zde.


Langweilův model digitalizace Hradčany

Langweilův model digitalizace Karlův most

Langweilův model digitalizace Staré město

Langweilův model digitalizace Staroměstské náměstí

Langweilův model digitalizace Týnský chrám

Langweilův model originál

Langweilův model originál mlýny

Langweilův model originál

Zuzana Ottová
Foto: (c) Muzeum hlavního města Prahy, Michael Fokt, Visual Connection, a.s. - www.langweil.cz
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>