Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

DICK O´BRASS

2007-06-11 19:42

DICK O´BRASS

Dick O'Brass byl založen koncem roku 2001, do jisté míry jako reakce na rozpad skupin ZOO a Bran, kdy několik jejich bývalých členů začalo po krátkém období desiluze opět pokukovat po nějaké hudební avantýře.

Původní sestava kapely, ve které hrála ještě bývalá houslistka Branu Lidka Chábová a kytarista Kristián Ostřížek, byla ještě před prvním veřejným vystoupením v červnu 2003 na znojemském festivalu značně pozměněna. Kromě zakládajících členů Tomáše Nedělky, Aleše Zimolky a Jiřího Haussera Matouška je složení doplněno o Radima Kadlčáka, nezkrotného kytarového bonvivána, který se s Tomášem léta účastnil mnoha sessions v nejrůznějších pubech a hospodách, a také Josefa Kůstku, zkušeného muzikanta, jež se paradoxně předtím rozhodl živou muziku nehrát a věnovat se hlavně výuce.

V srpnu 2003 je do kapely přizván anglický harfeník Seán Barry, který doplnil sestavu na definitivní šestku. Tuto šestku někdy rozšíří na sedmičku Jirka Chlumecký, leader kapely ZOO a zajímavá to ikona české hudby.

S nástupem na větší podia se mění i styl muziky,který kapela hraje. Opouští folková aranžmá směrem k tvrdším stylům a plní tím slepé místo, které na poli worldmusic v Čechách zůstávalo dlouho opomíjené - bretonský bombarde či skotské dudy totiž s rockovou, někdy až metalovou rytmikou vytváří chutnou kombinaci, která oslovuje po vzoru francouzských Tri Yann nejširší publikum pod heslem "nezáleži na věku, ale na nasazení." Některým členům kapely skutečně táhne na šedesátku.

Co se zaměření týče, kapela čerpá inspiraci především z bretonské či irské tradiční hudby, velkou část repertoáru zaujímají skladby autorské, do kterých se daří úspěšně vmísit zejména autentické nástrojové obsazení. Zpěvy jsou v češtině, bretonštině, angličtině i francouzštině. Skupina má za sebou úspěšné vystoupení na řadě festivalů - mimojiné Trutnov Open Air, Skotské hry, Keltská noc, Beltine, Okoř se šťávou, dále účast na více než 30 regionálních festivalech. Již potřetí za 3 roky hrála skupina jako hlavní performer v Paláci Akropolis, pravidelně vystupuje v pražském Kainu či Vagonu i v řadě mimopražských klubů.

V období od února do září 2005 připravili muzikanti Dick O'Brassu své debutové album Disk O'Brass, které kapela vydává na labelu Indies Records. Disk byl symbolicky pokřtěn na oslavě svátku Sv.Patrika 17.března 2006 ve vyprodaném Paláci Akropolis v Praze. S kapelou si zahrálo a zazpívalo několik skvělých muzikantů - za zmínku stojí Jirka Chlumecký, který hrál spolu s Alešem Zimolkou na bicí a perkuse, dále zpěvák Petr Pelech či rockový matador Dan Horyna. Za jediný večer se prodalo bezmála 100 kusů nového CD. Album bylo přijato kladně, píseň Skotská byla nasazena do hitparád řady menších rádií. V budějovickém Eldoradiu byla tato skladba týden na 1.příčce.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>