Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

DĚDA MLÁDEK ILLEGAL BAND

2007-06-11 19:42

DĚDA MLÁDEK ILLEGAL BAND

Do poklidných českých vod se po čtyřech letech vrací neřízená střela, kapela Děda Mládek Illegal Band. Plzeňské družstvo, které svou dráhu nastartovalo povedenými kousky country muzikanta Ivana Mládka, opět hraje a natočilo nové album !!!

Biografie
Už někdy v polovině devadesátých let se současný zpěvák Mersí (tehdy bubeník skupiny Burma Jones) a baskytarista Zdeněk Podskalský (t.č. skupina Alice) na jednom mejdanu po společném koncertě shodli na společné lásce k nestárnoucím písničkám Ivana Mládka. Dohodli se, že by nebylo špatné si je občas zahrát, jen tak, pro pobavení.

Myšlenka se naplnila někdy na jaře 1998 v plzeňském pubu „U Mazaného králíčka“... Stylově oblečený chlapík tam napodoboval Elvise Presleyho, za přihlížení Mersího a Marka Jedličky. Druhý jmenovaný mu sebral kytaru a začal hrát jedinou písničku od Mládka, co uměl zahrát, a Mersí do toho začal zpívat. Tak vznikla kapela Děda Mládek Illegal Band. Tehdy jsme si ještě říkali Banjoděj. "Proč je v našem názvu Mládkovo jméno je jasný. Illegal jsme, protože v době našeho vzniku o tom Mládek nevěděl, slovo band je odvozeno od skutečnosti, že je nás sedm a protože si mezi sebou vzájemně říkáme dědo, vrazili jsme to tam. Tak takhle vznikl, na popud našeho dávného kamaráda Honzy Košťála, název Děda Mládek Illegal Band," říká Mersí.

Nejprve jsme hráli pouze v domovské Plzni. Bylo to ovšem poměrně často, více než čtyřikrát do týdne. Pověst o partě, která velice osobitým způsobem interpretuje zlidovělé písničky Ivana Mládka, se však brzy rozšířila po celém kraji. Zhruba po půl roce od premiérového vystoupení se ve slavném západočeském městě zjevil sám Ivan Mládek. Rozhodli jsme se ho navštívit přímo v šatně. "Říkali jsme si, že za ním zajdeme, slušně se představíme, vypovíme, co že to pácháme za hudbu, a když se mu to nebude zamlouvat, necháme toho," vzpomíná Mersí na první setkání s Mistrem. Jenže Mistrovi se svérázné úpravy jeho vlastních písní líbily, dokonce už je znal (později jsme s naším Guru dokonce i spolupracovali - společně jsme natočili rozhlasový pořad, vystoupili v televizi a také zahráli na několika společných koncertech).

I když jsme měli za sebou stovky koncertů, přišla nám nabídka B&M Music na vydání desky poněkud zvláštní. Nejsme sice čistým Mládkovým revivalem, nesnažíme se jeho hudbu napodobit do poslední noty. Máme vlastní aranže, dáváme Mistrovým písničkám jinou formu, měníme tóninu. Navíc do toho vkládáme i prvky z jiných hudebních žánrů, které máme rádi. Podle našeho názoru je však padesát procent našeho úspěchu v živých koncertech, lidé nás zkrátka musí vidět. Proto jsme s vydáním první desky nemálo váhali. Nakonec padlo rozhodnutí a album nazvané prostě Děda Mládek Illegal Band jsme vydali na jaře roku 2001. Spolu s režisérem Otakárem Schmidtem jsme za hereckého přispění Davida Vávry natočili klip na píseň Jez. Naší první desky se nakonec prodalo na 70 000 kusů.

Protože se nedostalo na všechny písničky, které hrajeme na koncertech, následovalo druhé CD, tentokrát nazvané Děda Mládek Illegal Band 2. Vyšlo na jaře roku 2002, prodej tentokrát přesáhl 30 000 kusů.

V létě roku 2002 jsme zahráli na krajanském CZ festu v Yorkvillu nedaleko Chicaga v USA. Najednou jsme začali cítit, že jsme řekli vše, co jsme chtěli. Dostavila se únava materiálu, přílišná komercializace neprospívala duchu kapely. Rozhodli jsme se skončit, Mersí naplánoval cestu do zámoří s nejistým termínem návratu. Tím byla ukončena první a zdálo se i poslední etapa DMIB.

{v této pauze vydalo BM Music výběr našich největších hitu plus bonusy v podobě karaoke verzí, ovšem kapela se s tímto cd nikdy neztotožnila)

Jenže po návratu Mersího z dalekých cest v červenci 2004 se z ukončení činnosti kapely stala pouhá pauza. Z dotazu naší bývalé koncertní agentury nechceme-li začít znovu hrát, že se jim na stole hromadí poptávky na naší kapelu, jsme měli (trochu i s ohledem na naši finanční situaci) opravdu radost. Byť nadšeně, přesto trochu s rozpaky jsme souhlasili a v prosinci téhož roku jsme začali opět hrát, jakoby ani žádná přestávka nebyla. Po desítkách odehraných koncertů nás ale začala tak trochu opět svazovat myšlenka,že bychom měli našim věrným nabídnout něco víc. A tak po 10 letech existence kapely spatřily světlo světa tyto internetové stránky. Ale my jsme zašli ještě dál a rozhodli se natočit další CD. Bude již čtvrté v pořadí a světlo světa spatří 2.6.2008.

Aktuální sestava:
Marcel MERSÍ Marek - zpěv, činýlek
Petr Hrach - kytara
Marek Jedlička - banjo
Zdeny Podskalský - basa
Karel Pičman - trubka
Jakub Fenzl - bubínek
Honza Brabenec - valcha 
/zdroj - www.universalmusic.cz/

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>