Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Vydejte se cyklostezkou kolem Vltavy

2009-08-21 04:30

Že Praha není cyklistům nakloněná? Možná v centru města nejsou podmínky pro kolaře zrovna ideální, jak je tomu v jiných evropských městech, ale turistické cyklostezky každým rokem přibývají a zlepšují. Pokud si chcete odpočinout od ruchu velkoměsta, provětrat mysl a poznat trochu zblízka královnu řek, která protéká matičkou měst, vsedněte na kolo a vyrazte na výlet kolem Vltavy.

Na výběr máte hned několik cyklostezek. Všechny jsou svou náročností dostupné téměř všem typům cyklistů, takže na výlet může vyrazit nejen zkušený profesionál, ale klidně i rodina s dětmi. Odkud je nejlepší vyrazit a jakou trasu si vybrat? Připravili jsme stručný „sestřih“ hlavních vltavských cyklotras.

Cyklotrasa A1 - Vltava levobřežní (19 km)
Řevnice - Černošice - ) Radotín - Lahovice - Hlubočepy - Smíchov - Malá Strana - Holešovice - Stromovka - Podbaba - Sedlec ( - Roztoky)

Po této stezce nebo po její časti se pohodlně můžete vydat například ze Smíchova nebo z Holešovic. Pokud ji chcete zvládnout celou, musíte vyrazit z Řevnic nebo z Radotína. Ale pozor, úsek přes malou Stranu a Staré Město není k cyklistům zrovna vřelý, proto než se motat mezi turisty raději radíme vybrat si jen část této trasy.

Tip pro rodiny: Nejpříjemnější je rozhodně část z Holešovic přes Stromovku kolem Vltavy až do Roztok. V místě, které se nazývá Zámky (aut. zastávka, poblíž uvidíte psí útulek) se můžete v malém maringotkovém bistru občerstvit (nanuky, limonáda) a potom i se svým kolem nechat převést přívozem na druhý břeh (platí zde tarif PID, proto si nezapomeňte pražskou legitku nebo drobné na lístek, kola se převáží zdarma). Pokud chcete dále pokračovat na stejném břehu, nikam neuhýbejte a dojedete kolem Vltavy až do Klecan a Klecánek. Tam funguje už několik let populární kolařský bufet, kde si můžete dát třeba oblíbený párek na tácku. V Zámkách se ale můžete také napojit na cyklostezku A28. (čtěte dále), která vám dovede přes Bohnice do Kobylis.

Cyklotrasa A28 – Bohnické údolí (8,1 km) Střížkov - Kobylisy - Bohnice – Zámky

Pokud máte Bohnice spojené jen s psychiatrickou léčebnou, panelákových sídlištěm, nebo festivalem Mezi Ploty, tato stezka vám rozšíří obzory. Příjemná krátká trasa, která jde zvládnout pohodlně během hodiny a půl. Vyjet můžete od metra Střížkov (trasa C) nebo z Kobylis. Větší část trasy sice vede běžnými ulicemi, už za bohnickou léčebnou se vám ale bude zdát, že vůbec nejste ve velkoměstě. V Zámkách to můžete vzít buď po A1 (viz předchozí) směrem do Holešovic a do místa vašeho bydliště.

Cyklotrasa A2 – Vltava pravobřežní (29,8 km) (Kralupy -) Zámky - Troja - Libeňský ostrov - Těšnov - Palachovo náměstí - Karlín - Národní divadlo - Výtoň - Podolí - Braník - Modřany - Komořany - Zbraslav (Vrané nad Vltavou) (úseky v závorkách vedou mimo území hl. města Prahy)

Pravobřežní Vltava je cyklostezkou, která spojuje severní Prahu s tou jižní. Můžete zkusit celou, ale vyplatí se si opět vybrat jen část trasy, podle toho, jakou náročnost máte rádi a kde bydlíte. Pokud na jihu, začněte na Zbraslavi nebo v Braníku, proti proudu můžete na stezku najet ze severu opět z Bohnic nebo Troji. V centru města se neradíme moc zdržovat. Nejlepší úseky jsou Výtoň – Zbraslav až do Vraného nebo z Těšnova do Kralup.

Nezapomeňte
: Než vyrazíte, nezapomeňte na nezbytnou cyklovýbavu: helmu, cyklistické rukavice, malou lékárničku, náhradní duši a především dostatek pití. Pokud jedete sám/sama, sbalte do taštičky nebo batůžku i mobilní telefon. Na trase se může přihodit cokoliv, dbejte proto na bezpečnost, i když se budete pohybovat stále jen několik desítek kilometrů od svého bydliště.


MacTer
Vlastní archiv/ s využitím www.prazskecyklostezky.cz 
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>