Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

CIMRFEST: Folimanka Blues + Expedice Apalucha + Sladký Konec

2007-06-11 19:42

CIMRFEST - účinkují: FOLIMANKA BLUES + EXPEDICE APALUCHA + SLADKÝ KONEC

28. února vystoupí od půl osmé ve Vagonu na Národní třídě už počtvrté Folimanka Blues, aby vzpomněli na svého kamaráda a člověka, bubeníka Zdeňka Cimmermana. A jak jinak vzpomínat než bigbítem. Společně s Folimanka Blues vystoupí na koncertě i další formace, jež měly ke Zdeňkovi Cimmermanovi dávný vztah.

Kapelu Folimanka Blues dal dohromady v květnu roku 1993 Ladislav Jakl, známý také ze svého politického působení. Současný název nese kapela až od prosince 1993. Formace hraje, jak sama tvrdí „odvázaný bigbítek i pořádné drama s kusem historie“. 

Jak to bylo od začátku?
Vznik kapely se připisuje náhodě, není výsledkem žádného projektu, plánu nebo rozhodnutí, prostě se vyklubala z okolností. V roce 1993 se Ladislav Jakl rozhodl uspořádat větší muzikantskou akci, kde chtěl shrnul všechny své různorodé hudební aktivity. Za komunismu podobná akce nebyla možná po listopadu 1989 zase bigbít na nějaký čas ustoupil dějinám. Ladislav Jakl proto chtěl vše posbírat zpátky a jaksi zúčtovat: Dát dohromady lidi z různých svých muzikantských údobí a různých kapel, kamarády z hospod a pořádně si to užít.
Akce s názvem Rockový účet dopadla skvěle. Ve velkém sále Dopravních podniků si zahrál 14. května 1993 s kapelami Etal a Hokr, své skeče předvedlo i Divadlo v uvozovkách a jako hosté vystoupili a Vladimír MišíkMichal Prokop s Etc, Pepa Nos, Karel Babuljak a Vlastík Matoušek.

Rockové účtování
Ríša Kříž, doprovodný kytarista Ladislava Jakla přišel po koncertě s nápadem, že by se tato akce měla opakovat častěji a měly by zde zaznít i staré hospodské písničky z přelomu 70. a 80. let, vzniklé a hrané tehdy většinou po hospodách jen na kytary, občas i v různých kapelkách krátkého života. Písničky, ke kterým se Jakl od půlky 80. let už moc nehlásil.
Ríša Kříž oslovil svého kolegu z jazzových kapel, pianistu Robbyho Černého, párkrát si produkci odzkoušeli a na onom Rockovém účtu ještě s hostujícím bubeníkem Zdeňkem Cimmermanem společně zahráli.
A mělo to úspěch, proto se rozhodli občas hrát i jinde.

Jak jinak naž Folimaka Blues
Pod názvem L. J. a Černý kříž odehráli koncert a 28. prosince 1993 měli hrát v Gagu v Paláci Metro. Dramaturg klubu volal a chtěl vědět, co má napsat na plakáty. A protože bylo zrovna páteční ráno po obvyklém čtvrtku v hospodě U Folimanky, dnes zvané Magister Kelley, Ladislava Jakla nenapadlo říct nic jiného než: Folimanka Blues.

Sláva a nečekaný osudový pád
První tři roky kapela trochu přešlapovala, hrála i v poloakustické podobě. V červnu 1996 odešel iniciátor vzniku kapely Ríša Kříž, kterého po půlroce nahradil Honza Chalupský. S ním přišel i basák Jarda Kestřánek. Od té doby se kapela rozjela, absolvovala přes 250 koncertů po asi šedesáti místech celé republiky, zajela i do Německa, Rakouska, Polska a jednou dokonce zaletěla i do New Yorku. Folimanka Blues vydala tři CD, která vždycky kolísala mezi bigbítovým skotačivým kraválem, jenž zvedne na nohy každou správnou hospodu, a dramatickými expresívními silnými bluesy, jaké se poslouchají pozorně i v klubech pro fajnšmekry.
Na začátku roku 2005 přišla velká rána - bubeník Zdeněk Cimmerman zemřel na mozkovou mrtvici a kapela se na dlouhé měsíce odmlčela. Vůbec nebylo jisté, jestli v sobě najde chuť a sílu pokračovat, nakonec se ale už s novým bubeníkem Karlem Jenčíkem vrátila mezi své fandy.

„Folimanka Blues se opět zvedla a zase zkouší, trmácí se po republice a do své muziky dává vše, co umí. Protože bigbít musí žít. A protože Ríša Kříž a Zdeněk Cimmerman určitě shora kontrolujou, jestli se ti dole neflákají,“ uvádí kapela na svých webových stránkách.

SLOŽENÍ KAPELY:
Robby Černý *1951 - piano,
Karel Jenčík *1952 - drums,
Jan Chalupský *1951 - guitar,
Hadži Hrkal *1957 - bass guitar,
Ladislav Jakl *1959 - vocal, accousti

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>