Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

CHIKINKI (UK) - support: THE RUNNERS

2007-12-30 23:41

CHIKINKI (UK): BRACE BRACE Tour
Support: THE RUNNERS
Praha, Lucerna Music Bar, Vodičkova 36

Ceny: CZK 297.00
Předprodej bude UKONČEN: 20/01/2008 17:00

Informace o akci:
Britská kapela Chikinki 20. ledna představí své nové album v Lucerna Music Baru
"Víte, že nesnášíme mluvit o našem jménu. Dva týdny poté, co jsme dali dohromady kapelu, jsme se zkrátka rozhodli se, že si takhle budeme říkat. Možná že kdybychom věděli, že budeme stale po deseti letech odpovídat na otázky ohledně našeho jména, věnovali bychom tomu trochu více přemýšlení. Ale na druhou stranu, komu je co do toho? Je to jenom jméno, ne?" říká Rupert Brown, frontman kapely Chikinki rozezleně. Chikinki vystoupí v Lucerna Music Baru 20.ledna., předskakovat jim budou The Runners.

Chikinki
Frontman Rupert, plus Ed East (kytara), Steve Bond (bicí), Boris Exton (synťáky) and Trevor Wensley (synťáky) - by rozhodně nebyli tam, kde jsou dnes, pokud by se zabývali tak nepodstatnými věcmi jako jsou jména.
Deset let po tom, co se dali dohromady, žijí společně v řadovém domku v Bristolu. Tahle partička stale ještě "dvacátníků" má na starosti mnohem důležitější věci. Například zbavovat se každého nového zaškatulkování jako jsou třeba tahle: dance-rock/electroclash/indie-disco/new rave, aby mohli vytvořit svoji osobitou značku "glitch-pop-fuck-noise". "Lidé se vždycky snažili nás nacpat do nějaké taneční škatulky, která byla v zrovna v módě ale my zkrátka ne a ne pasovat,"směje se Rupert. Nejsme klasická taneční kapela - jsme kytarová kapela, která experimentuje se syntezátory v pořádně rozjetém rock´n´rolovém hávu.
Chikinki vznikli jednoho dne koncem 90. let, když Rupert přinesl domů 12ti stopý nahrávač, bezmyšlenkovitě nahrál kytarovou část a o pár dní později zjistil, že zbytek jeho spolubydlících doplnil to ostatní. Po nějaké době takhle vzniklo několik kompletních písniček. Svolala se tedy schůzka všech spolubydlících a bylo rozhodnuto, že by asi stálo za to, dát dohromady kapelu a začít hrát živě.
A zanedlouho byla na světě nezkrotná a rozpustilá představení, k nimž neodmyslitelně patří zkratované zvuky syntezátorů, padající zpěváci i explodující klávesy. "Naše vystoupení jsou založena na spontánnosti," říká Steve." Lidé si lépe zapamatují, když něco nejde podle plánu, pak může být každý večer, každé představení originální a neopakovatelné.
Poté co způsobili problémy v téměř všech klubech ve svém rodném městě, stáhli se zpět domů k Rubertovému 12ti stopému nahrávači a nahráli "Experiment With Mother". To byl jejich první, ultra nízko rozpočtový, pokus o sjednocení roztříštěných živých vystoupení. " Nenapadlo by mne, že se nám podaří ještě někdy udělat něco takhle dobrého," směje se Rupert. "V té době jsme si nemysleli, že lze udělat skladbu tak syrovou a nápaditou zároveň."
Rupert se samozřejmě mýlil. Tyhle rough n' ready nahrávky stačily k tomu, aby vzbudily pozornost producenta slavných Happy Mondays a U2, Steva Osbourna, který s Chikinki spolupracoval na "Lick Your Ticket" - 12ti stopé nahrávce, mísící studiové zvuky s electro-popovým chaosem.

O čem se doopravdy začalo mezi lidmi mluvit, byl jejich vynikající videový single 'Assassinator 13'. "Jeden z režisérů videa nás dokázal donutit dělat věci, které bychom normálně nedělali." Kapela odjela na jediné místo, které bylo s to se vypořádat s takovou mírou zvrhlosti spojené se jejich jménem, do Berlína.
Chikinki strávili rok koncertováním ve východní Evropě. Jejich vystoupení patřila k nejnáročnějším a nejradostnějším v jejich kariéře. Více se o jejich turné dozvíte na www.chikinki.de. Nám zatím postačí dodat, že Chikinki se nakonec, začátkem tohoto roku, vrátili fyzicky osvěženi, psychicky povzbuzeni a nově hudebně nabiti do své rodné země.
Poznamenáni vším co viděli a slyšeli na svých cestách bylo jen otázkou času kdy se vrátí do studia opět experimentovat s roztodivnými zvuky. Výsledkem je úplně nové album, které vyšlo v listopadu 2007. Album je financováno z vlastních nákladů a vychází díky skupině Indies vydavatelů (fast rising indie champs label, Weekender v Německu, Chris music ve Francii, Play Out! v zemích Beneluxu) a skrz vlastní label kapely - Urban Cow.
" Je to mnohem klasičtěji znějící nahrávka", říká Rupert. "Na našem posledním albu jsme se snažili udělat něco nového, co ještě nikdy nikdo neudělal. Tentokrát jsme se nechali inspirovat klasickými tvůrci - Bacharach, The Kinks, Brian Wilson. Poslouchali jsme hodně Motown a tří minutové popové písničky".
Perfektně strukturovaná "sing-along electro-pop" ('You Said')či jemně melancholická ('Too Easy') nebo jedna z nejvíce pogo-friendly, indie-pop nahrávek od doby 'Take Me Out','Sunrise' jsou toho důkazem. Ani texty nejsou tak nesrozumitelné a neproniknutelné jako bývaly. Zatímco poslední album se věnovalo spletitým povídkám eterových rádii a rozzuřených Perských bojovníků, nyní je vše o holkách ('Talk To The Moon'), o pozorování pupíků ('Two Possible Worlds') a opět, o holkách a pití ('Sunrise' again). "Je to víc o vztazích a lásce", červená se Rupert. "Existují nějaká klišé, ale pop je celý o klišé, ne?"
To vše platí, ale po téměř desetiletí kdy se kapela snaží "to" dělat dobře, se dá nějaké to textové faux pas snadno přehlédnout.

www.chikinki.de

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>