Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Chanticleer: Duše má zpívala celý den

2008-01-22 00:57

Obsazení
Eric Alatorre (Bass), Michael Match (Soprano), Brian Hinman (Tenor), Dylan Hostetter (Soprano), Gabriel Lewis-O'Connor (Bass), Michael McNeil (Soprano), Matthew D. Oltman (Tenor), Alan Reinhardt (Alto), Cortez Mitchell (Alto), Adam Ward (Alto), Todd Wedge (Tenor), Jace Wittig (Baritone)

Program
I
Sing Joyfully (William Byrd)
Ave verum corpus (William Byrd)
Ave regina coelorum (Giovanni de Palestrina)
II
El grillo (Josquin des Pres)
Mille regretz (Josquin des Pres)
Scaramella va alla guerra (Josquin des Pres)
Je ne me puis tenir d'aimer (Josquin des Pres)
III
From the Path of Beauty (Chen Yi)
IV
Heaven-Haven (Samuel Barber) – A nun takes the veil
Quatre Petites-Prieres De St Francois D'Assise
(Francis Poulenc)
Přestávka

V
I Have Had Singing (Steven Sametz)
Ich bin der Welt abhanden gekommen (Gustav Mahler)

VI
Papaine (György Ligeti)
Idegen Foldon (György Ligeti)
Magany (György Ligeti)

VII
Soubor Chanticleer uzavře program svým charakteristickým přednesem výběru z lidové, jazzové a gospelové písňové tvorby.

Chanticleer – hlasový orchestr


Během své třicáté sezony (2007/2008) se ansámbl Chanticleer (Kohoutek), držitel prestižní ceny GRAMMY a podle časopisu New Yorker „v současnosti nejlepší světový mužský sbor“, představí ve více než stovce koncertních vystoupení. Chanticleer, vysoce oceněný kritikem listu San Francisco Chronicle za své „tónové bohatství a výrazně odstíněnou precizní interpretaci“, se v letošní sezoně vypraví do 22 států USA. Vystoupí mimo jiné ve Walt Disney Music Hall pod patronací Los Angeles Philharmonic Orchestra, ve washingtonském John F. Kennedy Center for the Performing Arts a v newyorském Metropolitan Museum of Art. V lednu 2008 bude sbor koncertovat ve významných síních evropských metropolí – v Paříži, Lucemburku, Bruggách, Vídni, Praze, Budapešti a Vilniusu. Na podzim vyjde u společnosti Warner nejnovější vánoční CD Chanticleeru nazvané Let It Snow. Na této nahrávce sbor, doprovázený Chanticleer Holiday Orchestra, interpretuje řadu velice oblíbených vánočních písní (Feliz Navidad, Christmas Song a další).

Sbor Chanticleer, jehož domovským městem je San Francisco, si vybudoval pozoruhodné renomé díky přesvědčivé interpretaci vokální literatury v rozpětí od renesanční po jazzovou hudbu a od gospelů po odvážná díla soudobých autorů. Jeho dokonalé propojení dvanácti mužských hlasů pokrývajících škálu od kontratenoru po bas vysloužilo sboru mezinárodní věhlas a označení „hlasový orchestr“.

Domácí sezonu sboru Chanticleer, sestávající z 31 koncertů v sanfranciském Bay Area, otevírají dvě zářijové premiéry: uvedení skladby Janiky Vanderveldeové All Things Resounding, vytvořené na objednávku Jerome Foundation jako vzpomínková pocta Maud Hill Schrollové, a díla Gabriely Leny Frankové Jalapeno Blues na slova básní Trinidad Sanchezové. V prosinci pak následují velice oblíbené vánoční koncerty sboru. Březen 2008 přinese uvedení zcela nové skladby od Chen Yi (dřívější kmenové skladatelky sboru) nazvané From the Path of Beauty. K provedení tohoto pozoruhodného díla, věnovaného památce sanfranciského veřejného činitele Gordona Laua a místostarosty Petera Henschela, a oslavě přátelských vztahů mezi sesterskými městy San Franciskem a Šanghají, se Chanticleer spojí s renomovaným Šanghajským kvartetem. V květnu 2008 vykoná sbor „misijní pouť“ s programem nazvaným El Camino Real, sestaveným z hudebních děl misijní éry, který uvede v devíti kalifornských misiích. Tato koncertní řada je součástí projektu American Masterpieces – California, probíhajícího za podpory California Arts Council, National Endowment for the Arts a Western States Arts Federation.

Sbor Chanticleer nahrává od roku 1994 exkluzivně pro label Warner Classics a v důsledku toho jsou jeho snímky dostupné posluchačům na celém světě. V roce 2005 vydal titul Sound in Spirit s mozaikou duchovních zpěvů z nejrůznějších období a kulturních prostředí. Anthony Burton označil v článku pro BBC Music interpretace sboru Chanticleer na této nahrávce za „bezchybně zazpívané a ve všech ohledech krásné,“ a odměnil album nejvyšší známkou udělovanou zmíněným časopisem. V roce 2004 vydal sbor snímek How Sweet the Sound: Spirituals and Traditional Gospel Music, na nějž k účinkování přizval biskupku Yvette Flunderovou. Album Colors of Love získalo v roce 2000 sboru cenu GRAMMY za nejlepší interpretační výkon v kategorii malých souborů (s dirigentem i bez dirigenta) a cenu Contemporary A Cappella Recording Award za nejlepší klasické album. Světová premiéra nahrávky Lamentations and Praises od Sira Johna Tavenera z ledna 2002 se setkala s velkým kritickým ohlasem a přinesla sboru další dvě ceny GRAMMY, opět za nejlepší výkon v kategorii malých souborů činných v oblasti vážné hudby (s dirigentem i bez dirigenta) a navíc tentokrát i soutěži o nejlepší soudobou skladbu v oblasti vážné hudby. Mimořádně oblíbené jsou tři vánoční tituly sboru a DVD zachycující jeho vánoční koncert v roce 2002 v newyorském Metropolitan Museum of Art, vysílaný tradičně celostátním okruhem veřejnoprávní televize. Poslední nahrávka sboru Chanticleer And On Earth, Peace: A Chanticleer Mass, doprovázená vysokým hodnocením kritiky, vystoupala na pátou příčku klasického žebříčku časopisu Billboard.

S pomocí soukromých přispěvatelů i různých nadací a podnikatelských subjektů může sbor přinášet dar svého pěveckého umění mladým posluchačům prostřednictvím programu uměleckých stáží na školách a pravidelných akcí konaných pod názvem Chanticleer Youth Choral Festivals. Vedle rozsáhlé výchovně-vzdělávací činnosti v oblasti Bay Area pořádá sbor i mistrovské kurzy v průběhu svých uměleckých zájezdů a v sezoně 2007/2008 bude opět hnací silou Chanticleer Youth Choral Festivals v San Francisku (ve dvou rozdílných modifikacích pro střední školy) a ve městě New Canaan ve státě Connecticut.

Dlouholetá péče sboru Chanticleer o rozvoj soudobého sborového repertoáru se projevuje i v jeho uměleckých objednávkách nových děl od stále početnější řady významných skladatelů. Mezi dosud oslovenými autory děl vytvořených přímo pro Chanticleer jsou Mark Adamo, Chen Yi, Régis Campo, David Conte, Brent Michael Davids, Anthony Davis, Guido López-Gavilán, William Hawley, Jake Heggie, Jackson Hill, Jeeyoung Kim, Tania Leónová, Jaakko Mäntyjärvi, John Musto, Bernard Rands, Steven Sametz, Carlos Sanchez-Guttierez, Paul Schoenfield, Steven Stucky, John Tavener a Augusta Read Thomasová.

Sbor, pojmenovaný podle „kohoutka znělého hlasu“ z Povídek Canterburských Geoffreyho Chaucera, založil v roce 1978 tenor Louis Botto, který s ansámblem vystupoval do roku 1989 a až do své smrti v roce 1997 byl jeho uměleckým vedoucím. V roce 1999 se stala prezidentkou a generální ředitelkou sboru Chanticleer Christine Bullinová. Hudební ředitel Joseph Jennings se ke sboru připojil v roce 1983 jako kontratenor a krátce poté se v něm ujal i své současné funkce. Jennings, který je plodným skladatelem a aranžérem, vybudoval podstatnou část nejoblíbenějšího repertoáru sboru, zejména z oblasti spirituálů, gospelové tvorby a jazzových standardů.

Sbor Chanticleer je příjemcem řady klíčových grantů udělovaných California Arts Council, Ann and Gordon Getty Foundation, Richard and Rhoda Goldman Fund, Walter and Elise Haas Fund, William & Flora Hewlett Foundation, James Irvine Foundation, Jerome Foundation, Meet the Composer, E. Nakamichi Foundation, Bernard Osher Foundation, Western States Arts Federation, Grants for the Arts/San Francisco Hotel Tax Fund a National Endowment for the Arts. K činnosti sboru Chanticleer jakožto neziskové organizace přispívají i členové jeho administrativního personálu a správní rady.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>