Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Casanova - Laterna Magika

2007-06-11 19:42

V tomto představení uvidíte jeden z možných pokusů o výklad života Giacoma Casanovy, který se stal pro historii symbolem neúnavného a vášnivého svůdce žen. S pestrou paletou hudby, filmu a tance projdete částí života slavného muže, která vytvořila jeho mýtus a vstoupila do legendy.

V našem představení uvidíte jeden z možných pokusů o výklad života Giacoma Casanovy, který se stal pro historii symbolem neúnavného a vášnivého svůdce žen.

Zároveň je z historie známo, že tento světoběžník byl na svou dobu neobyčejně vzdělaným člověkem a že zemřel, zapomenut a nešťasten, na duchcovském zámku v Čechách. Dochovaly se jeho paměti, které se staly východiskem pro náš příběh. Jeho začátek a konec jsou od sebe vzdáleny pouhou délkou představení, a přitom s námi projdete alespoň tou částí Casanovova života, která vytvořila jeho mýtus a vstoupila do legendy. Takový je zázrak života. Chlapec, který se před vámi změní v mladého muže polibkem sudičky, se na karnevalu v Benátkách upřímně zamiluje do Angeliky. Chce ovšem všechno a hned, a dívka mu poplašeně uteče, aby ji potom celý život hledal a nacházel a zase ztrácel. Lucie první podlehne jeho kouzlu, Nanetta a Martička ho připraví na jeho "pochod na Řím", neodolá ani všemi obdivovaná tanečnice Bettina. Dosáhne úspěchu i bohatství, obdivu i nenávisti a sám se začíná nudit. Po zatčení se pohybuje mezi odhodláním ke smrti a odhodláním k útěku. Zmoudřel snad?

Jakmile je na svobodě, začíná všechno znovu. Flirt s Coralinou je příčinou souboje i vraždy a přinutí ho utíkat. Jakoby z pudu sebezáchovy se vrhá za Angelikou, která po něm dávno touží za zdmi kláštera. Je rozhodnut se změnit, ale nedokáže to. Opouští Angeliku pro další vidinu, aby skončil v kabaretu, u dalšího flirtu. A tady na něho čeká šokující poznání: za vší vášní, za všemi láskami, byla pouze chorobná láska k sobě samému. Casanova zestárne. Jeho životní cesta se blíží ke konci, zůstávají jen vzpomínky a osamělost. Neuměl dávat, chtěl jenom brát, a plnými hrstmi.

Ale kolik bylo a je takových mužů ve všech časech? A kolik Angelik? Podobný příběh začíná přece po světě každý den znovu.

Režie: Juraj Jakubisko

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>