Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Komponovaný program „Buďte mi hvězdou v tmách tohoto světa“ - Mikoláš Aleš

2007-06-11 19:42

SPECIÁLNÍ AKCE

Ambicí výstavy Alšových děl, bylo nejen představit známého českého umělce, ale zároveň i paralelně sledovat alšovskou legendu, která přijetí jeho díla neodmyslitelně provází. Z toho důvodu bychom Vás rádi upozornili na doprovodné programy k výstavě, které připravilo Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století.
Tipem dnešní nabídky je komponovaný program nazvaný Oživená milostná korespondence mezi malířem Alšem a jeho snoubenkou.

Oživená milostná korespondence mezi malířem Alšem a jeho snoubenkou
Tuto sobotu (15. 3. 2008) od 14:00 nebo od 15:00 máte poslední šanci shlédnout komponovaný program „Buďte mi hvězdou v tmách tohoto světa“ na výstavě Mikoláš Aleš v Jízdárně Pražského hradu. Díky citlivé umělecké recitaci Zdenky Sokolíčkové z dopisů mezi Mikolášem Alšem a Marinou Kailovou můžete nahlédnout do intimního života malíře i do jeho tvůrčích problémů s realizací lunet pro Národní divadlo. Recitace je doprovázená hudebními ukázkami (A. Dvořák, O. Nedbal).

Čas: sobota, 14.00 a 15.00 / Délka: 30 min. / Cena: 40 Kč k platné vstupence

Místo setkání: pokladna.

15. 3. 2008

Jízdárna Pražského Hradu, Praha 1 – Hrad; tel.: 224 373 368.

www.hrad.cz

www.ngprague.cz

----------------------------

Mikoláš Aleš (1852–2007)
> 14. 12. 2007—20. 4. 2008
kurátor Ondřej Chrobák

Po třiceti letech a poprvé od změny režimu se dostane široké veřejnosti příležitost konfrontovat se s dílem Mikoláše Alše prostřednictvím rozsáhlé retrospektivy. Postavení Mikoláše Alše v dějinách českého výtvarného umění i české společnosti bylo a zůstává zcela mimořádné. Vedle nepopiratelných výtvarných kvalit k němu přispěly i okolnosti přesahují úzce vymezený prostor výtvarného umění. Výstava obsáhne jak Alšovo kreslířské dílo, stylově rozkročené mezi tradicí nazarenismu a předpověďmi nového secesního názoru, tak neuzavřený pokus o kariéru historického malíře. Představí umělce mnoha poloh: geniálního konstruktéra vizuality národní historie a mýtů, ideového tvůrce cyklu Vlast pro foyer Národního divadla, amatérského archeologa slovanského dávnověku, ilustrátora Rukopisů, autora monumentálních návrhů pro sgrafitovou výzdobu fasád domů i příležitostného kreslíře pro humoristické listy. Paralelně bude výstava sledovat umělecké i politické reakce provázející recepci Alšova díla po celé 20. století.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>