Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bruselský sen - komentovaná prohlídka výstavy

2008-04-18 16:01

BRUSELSKÝ SEN - ČESKOSLOVENSKÁ ÚČAST NA SVĚTOVÉ VÝSTAVĚ EXPO 58 V BRUSELU A ŽIVOTNÍ STYL PRVNÍ POLOVINY 60. LET

Městská knihovna, 2. patro 14. 5. – 21. 9. 2008

Světová výstava Expo 58 v Bruselu a především československá účast na ní je v českém prostředí legendárním pojmem, pod nímž se laikovi nejčastěji vybaví laterna magika, specifický dekorativní styl vyvěrající z kosmické sputnikové euforie i následný rozmach umělých hmot, pastelové barvy, typické diagonální prvky a organické tvary. Skutečné povědomí o ní se ale čím dál víc vytrácí. Přes dlouhodobou přitažlivost bruselského fenoménu mu prozatím nebyla věnována významnější odborná pozornost. Výstava, pojatá jako multimediální prezentace a také obsáhlá doprovodná publikace, se pokusí přiblížit skutečnou podobu Expa 58 a zhodnotit jeho význam v rovině umělecké, sociologické či politicko-kulturní.
Výstava, připravovaná u příležitosti padesátého výročí Expa v Bruselu, by měla především přiblížit původní podobu Československého pavilónu prostřednictvím autentických exponátů, dokumentace i dobových fotografií, ve své druhé části pak připomenout jeho vliv v rozličných kulturních sférách na přelomu 50. a 60. let – v období, kdy dochází k významné proměně společnosti, k rozvoji médií, zejména rozhlasového a televizního vysílání a vzniku pop kultury.
Na přípravě výstavy i publikace pracuje desetičlenný tým externích autorů, Galerie hlavního města Prahy ji pořádá ve spolupráci se společností Arbor vitae, Moravskou galerií v Brně a Umělecko-průmyslovým museem v Praze. 

Komentované prohlídky výstavy: kurátorky Daniela Kramerová a Vanda Skálová
čt 15. v 16.00 Expo 58 a československý pavilon
čt 29. v 16.00 Životní styl a design 1. poloviny 60. let 

Bohatý doprovodný program na: www.expo58.info

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>