Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

BRATŘI ORFFOVÉ + LONGITAL (SK)

2007-07-18 13:59

BRATŘI ORFFOVÉ + LONGITAL (SK)

14.11.2007 19:30 Středa, Velký sál, Koncert
Na dlouhou dobu poslední pražské vystoupení elektrofolkových melancholiků.

Krnovská posmutnělá elektrofolková kapela Bratři Orffové se chystá vybrat si zasloužený oddechový čas a udělat si pracovní dovolenou. Na velmi dlouhou dobu poslední pražský koncert odehraje ve středu 14. listopadu v Paláci Akropolis, společně se slovenským projektem Longital.

ceny:
K stání: předprodej: 130,- Kč / v den konání akce: 170,- Kč 

BRATŘI ORFFOVÉ 
Volné, téměř sourozenecké sdružení Bratři Orffů začalo psát první stranu své nu-folkové kroniky v roce 2002. Milovníci folkadelického ducha a domácích počítačů Lukoš Novotný, Ivánek Gajdoš a Matouš Godík (aka ZKA4T) vdechli život svému snu o písničkářství nového tisíciletí na trase Krnov (Manchester Východu) - Praha - Bingriwingri.

Poté, co se jejich první kusy Sova a Onyta Almyin objevili na kompilacích Algidance II. a chilloutovém kotouči časopisu Ultramix, rozhodla se poněkud nesmělá trojka pro vydání debutového disku s názvem Bingriwingri. Pod bratrskou přísahou na něj přizvali i hosty ze spřízněného Floexího Bandu, Frogski Pop, nebo khoibího Filipa Míška. Příběh tajemného města Bingriwingri se Orffové pokoušejí rozmotat i v živé sedmičlenné sestavě (Lenka Korousová, František Škrla, Libor Martiník, Petr Dula & Břetislav Koláček). Melancholickou folkovou špínu hravě přikrývají striktně akustickými zvukovými linkami a vytvářejí tak podivuhodné freak-folkové vlnění. Nepřehlédnutelný frontman Ivánek Gajdoš pak hypnotizuje publikum svou dadaisticky intimní zpovědí a zemitou písničkářskou tradici povznáší k novým a neotřelým folkovým zámkům plným čerstvého glóru.

autor textu: Veronique Anghell_music.cz 

Československé miniturné Bratří Orffů, jehož jedna zastávka je právě v Paláci Akropolis, bude sice propagovat nový singl Šelenburk (vychází koncem října), ale hlavně definitivně uzavře úspěšnou kapitolu Bingriwingri. "Obehrávat pořád ty samé věci už nás moc nebaví," vysvětluje kytarista Lukáš Novotný, "zatím ale nebyl čas pracovat na nových věcech, natož něco nahrát. Je to pro nás vždycky strašně dlouhý proces." V případě Bratrů Orffů se ale trpělivost vyplatí, což u debutové desky Bingriwingri ocenili nejen kritici, ale hlavně fanoušci - první, dvoutisícový náklad alba je vyprodaný a proto teď vychází reedice. Jirka Libánský ze studia Shortcat, který byl za původní obal Bingriwingri nominovaný na cenu Akademie populární hudby, pro reedici připravil nově barevně laděný design.

Kromě nového klipu ke skladbě Nevypínám, který natočil slovenský režisér Jaro Ridzoň ve starém bratislavském přístavu, můžete skupinu Bratři Orffové vidět na koncertech v rámci zmiňovaného miniturné.

13.11.2007 Bratislava - Klub za zrkadlom (s Longital)
14.11.2007 Praha - Palac Akropolis (s Longital)
15.11.2007 Brno - Alterna
16.11.2007 Dvur Kralove nad Labem - Barakuda
17.11.2007 Rymarov - tba

Slovenské duo Longital (dříve Dlhé Diely) tvoří zpěvačka Šina s kytaristou Danielem Salontayem. V melancholických introvertních skladbách spojují folk, jazz a world music s organickou elektronikou.

BRATŘI ORFFOVÉ
www.bratriorffove.net
www.myspace.com/bratriorffove
www.last.fm/music/bratri+orffove
www.last.fm/event/334017
www.youtube.com/results?search_query=bratri+orffove&search=Search
www.quazidelict.cz 

--------------------------------------

www.myspace.com/longital

www.longital.com

Pokud vám jméno kapely nebude povědomé, nemusí to být úplně vaše chyba. Když dostanete ale nápovědu, že Longital je, stejně jako Dlhé diely, jedna z bratislavských čtvrtí, mohli byste se už zorientovat. Za oběma názvy stojí titíž lidé - tedy především slovenská partnerská muzikantská dvojice Shina a Salontay.
Zapomeňte na škatulky a vydejte se na cestu s Longital, pokud jste jen trochu vnímaví posluchači, nebudete litovat! A neberte ohled na to, že vám tato věta připadá jako klišé a bude vám ji vnucovat lecjaký recenzent.

--- o albu Výprava/voyage: Trio Shiny (zpěvačka a baskytaristka), Salontaye (kytary a samply) a Karla Heřmana (host z Čankišou, zde podpůrné zpěvy) tu cestuje ve více než hojné míře. Od písničkové formy rádiové "tříminutovky" po hypnotické, tanečním jazzem nasáklé plochy, u kterých posluchač ztrácí pojem o čase (mimochodem, průměrná délka skladby je přes šest minut), od sladkého melodického výrazu v hlase až po zvukově deformované deklamativní výkřiky, textově od lyrických pocitových ploch po existenciálně laděné výpovědi.
Navzdory velmi uvolněné náladě alba se nejedná o dílo, které by bylo závislé na rozpoložení a náladě posluchačově, natož na jeho "vyposlouchanosti" či alternativní vyzrálosti. V celé své rozmáchlosti, halucinogennosti a pomalých tempech přesunů z neznáma do neznáma má překvapivě racionální základ. Písně jsou účinně poskládané a je jich tak akorát, Výprava/voyage určitě netrpí nadměrnou stopáží. To, že jste za dvaačtyřicet minut trvání nahrávky někam skutečně došli, nejlépe poznáte tak, že si pustíte nosič hned znovu. Kontrast mezi závěrečnou jedenáctiminutovou skladbou Na mori a úvodní folkovou tříminutovkou Je čas ísť připomíná probuzení prudkým světlem z hodně intenzivního snu....
http://www.rozhlas.cz/kultura/hudba/_zprava/311287 - Hynek Just

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>