Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Filmy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ŽIVOT PODLE SCÉNÁŘE…

2010-01-11 13:19

Oscary ocenění Adrien Brody a Rachel Weisz v hlavních rolích amerického filmu, natočeném navíc z velké části v Praze, by se mohli zdát přinejmenším příslibem zážitku, kterého se český divák nedočká příliš často. Krimi komedie Bratři Bloomovi Riana Johnsona v premiéře 15. října. Vyplní se předpovídaná očekávání?

Stephen (Mark Ruffalo) a Bloom (Adrien Brody) jsou od dětství bratři-podvodníci. Potácí se mezi adoptivními rodinami, provádějí lumpárny podle Stephenových scénářů a vrhají se tak do pekelných problémů. Vždy ale mají jeden druhého a to trvá až do dospělosti.

Příběh se rázem přesouvá do přítomnosti a vrcholí dalším bloomovským podvodem. Bloom jako obvykle po akci skončí a uchýlí se tentokrát na Černou Horu, kde chce žít ten skutečný, nepředepsaný život. Přesto ho jejich tichá japonská společnice a odbornice na nitroglycerin Bang Bang (Rinko Kikuchi) vypátrá. A další ráno se Bloom probouzí v pokoji naproti svému staršímu bratrovi.

Trailer v originálním znění:


Tentokrát poslední promyšlený podvod. A společná cesta do New Jersey obhlédnout předmět zájmu. Je jím excentrická bohatá třicátnice Penelope (Rachel Weisz), která po celý svůj život téměř nevytáhla paty ze svého rozlehlého letoviska a rozvíjela svůj koníček – sbírání koníčků.

Bod 1: Bloom potkává Penelope. Podle plánu si padnou do oka a Penelope s nimi jakožto obchodníky se starožitnostmi v touze po dobrodružství odplouvá na jejich pracovní cestu, odkud ale podle Stephenova rafinovaného plánu zamíří do Prahy kvůli dalšímu podvodu nabalenému na jiný podvod. Stephenův scénář se rozvíjí dokonale podle scénáře, ale jen on sám ví, co je skutečné a co ne. „Představte si, že prožijete několik týdnů, a každý, koho za tu dobu potkáte, je hercem, představujícím roli ve hře, o které vy nemáte ani ponětí, že existuje,“ upřesňuje režisér filmu Rian Johnson.

Z Prahy se zatoulají do Mexika a odtud zase do Petrohradu. „Stalo se z toho velké dobrodružství, cestování po Evropě,“ míní Johnson. „Já sám začal cestovat až poměrně pozdě, takže na mě Evropa působila zvláštně romanticky a exoticky, a to jsem v tomhle filmu mohl uplatnit. Máme v něm parníky, plující napříč Atlantikem, vlaky v maďarských horách, řecké přístavy i ponuré uličky Petrohradu – místa, která tu vidíme očima Američana, snícího o romantické Evropě.“

V Petrohradu se příběh dopřádá do konce… Do konce, který by jen stěží Stephen dokázal naplánovat. Jde najednou o skutečný podvod v hraném podvodu. A to dle jeho slov podvod povyšuje na dokonalý podvod, když ještě navíc dokáže oklamat i svého bratra Blooma.

A teď vážně. Pokud vás lehce zmátla předchozí věta, bude hůř po zhlédnutí filmu. Ne, že by byl příběh natolik rafinovaný (stejně jako mé předchozí věty), aby dělal potíže dovtípit se, ale zmatený je na to dost. Jako by tomu spletitému plánu chyběl šmrnc. Šmrnc a pocit napětí. A nutkání ptát se, co plánovaného či neplánovaného se jim do cesty připlete tentokrát… Spíše se probudí touha po brzkém konci.

Dále: snímek má přídomek krimi komedie. Nedostatek„krimi problematiky“ je výše a problém komedie následuje. Většina vtipů totiž vyvolá spíše pousmání svou nevtipností. Velbloud „vyžbrundající“ placatku whisky. Nadržená Penelope uspokujující se při bouřce. Nebo banda českých policistů odjišťujících zároveň své pistole v čele s kapitánem s přitroublým výrazem.

A tím jsem se konečně mílovými kroky dostala k jádru pudla. Známá pražská zákoutí jsou českému divákovi zcela určitě blízká, ať už náměstí před Pražským hradem, nebo výhledy z Karlova mostu. Přesto tento český útržek příběhu příliš sympaticky působit nemusí – příslušníci české policie tu působí jako neschopné pecky, což v globálním kontextu pro Českou republiku není dobrou vizitkou. Otázkou ne nemístnou je, jak daleko od skutečné pravdy jsou.

Krátce a pozitivně: Ale i tak nelze filmu upřít neotřelý nápad grafického oddělení jednotlivých výletů a zajímavý, i když nedotažený scénář. A také skutečnost, že se filmový štáb do každé ze zemí doopravdy vydal – snaha o autentičnost tedy oceněna.

A pokud vás neuspalo ani tohle povídání o filmu, myslím, že Bratry Bloomovy byste mohli ustát také.

Časy a místa projekcí filmu najdete tady. 

Alžběta Jílková

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>