Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tip nejen na vánoční nákupy: Bibliofilie a další originální knihy

2009-11-30 15:58

Chcete obdarovat milovníka krásné literatury nebo hledáte zajímavý reprezentativní dárek? Pak navštivte dvě knihkupectví-nakladatelství: Bonaventuru a Ve Stráni. Naleznete tu klasické i současné tituly, v kvalitních vazbách, ilustrované originálními grafikami či přímo samotnou přírodou například pravými pavučinami nebo vosími hnízdy. Takovými dárky neurazíte, jsou doslova hodny králů.
 
I když se všeobecně čte stále míň a míň, přesto nezejí knihkupectví prázdnotou a na čtenáře zabrané do děje narazíte v každém dopravním prostředku. S výběrem vhodného titulu z knižní nabídky na trhu to však není zrovna růžové. Kam tedy zajít pokud chcete koupit opravdu kvalitní a hodnotný knižní dárek? Pro začátek můžete vyzkoušet dvě prověřená knihkupectví, která jsou sama sobě i nakladatelstvími, protože jejich majitelé - milovníci umění, chtějí vydávat jen to, co považují za skutečné hodné tohoto označení, aniž by se však jednalo o nějaké zkostnatělé archetypy.
 
Cesta za dobrým osudem
První zastávkou může být nakladatelství Bonaventura, jehož jméno v překladu znamená dobrý osud. Je tedy nasnadě, že se vydáte správným směrem. Stačí udělat pár kroků z Malostranského náměstí do Karmelitské ulice a na typickém malostranském dvorku vás ruka na informační tabuli nasměruje do multifunkčního zázemí pana Vladimíra Beneše, který je majitelem, vydavatelem i prodavačem v jedné osobě. Jeho nadšení pro věc, jenž ho neopouští ani v době kultuře příliš nepřející, je obdivuhodné a nakažlivé. A co víc, dostane se vám od něho kultivovaného poradenství, až si možná budete připadat, že jste se ocitli nazpět v časech, kdy si ještě prodávající zákazníků vážili.
 
Knížky ověnčené vavříny
Na výběr tu máte knihy, svitky, ale i grafiky od předních českých výtvarníků. Stěžejní nabídku tvoří vázané knihy ve třech edičních řadách: Eva, Ethos a Do kapsy. Řada Eva přináší skutečné skvosty jako například Erbenovu Kytici s lepty Jindřicha Pilečka, kterému se za ni těsně před jeho předčasným úmrtím dostalo ocenění spolku SČUG Hollar.


knihkupectví Bonaventura - K.J.Erben, Kytice

Nechci přivádět do rozpaků pana majitele, ale snad nebude vadit, když prozradím, že obdarujete-li sbírkou básní O cestách ke světlu od Eduarda P. Martina (syn spisovatele Eduarda Petišky, kterého si mnozí pamatujeme z dětství) s ojedinělými grafikami Zdeňka Hajného, bude to dárek, jaký dostal i jeden významný asijský panovník, aby si mohl opět přečíst něco v jazyce, jenž díky studiím u nás dobře ovládá.
 
Z řady Eva by mohla být tím pravým dárkem například Vzpomínka na A. de Saint-Exupéry od Zdeny Stavinohové s lepty Josefa Istera a z edice Do kapsy buď Praštěné sonety Jiřího Žáčka, doplněné neméně praštěnými ilustracemi Jiřího Slívy nebo půvabné Haiku aneb básničky na tři řádky od mladého japanologa Jakuba Zemana s jemnými lepty Hany Storchové.
 
Zajímavým a méně prozaickým dárkem může být literatura v podobě svitků s texty vytištěnými na ručním papíře, s grafikou v záhlaví, navinuté na dřevěné cívce. K nejžádanějším patří nestárnoucí klasika: Shakespearův Sonet šedesátý šestý, vytištěný dvojjazyčně, s doprovodným leptem Pavla Sukdoláka.
 
Jste-li vyznavači moderních nákupů po internetu, i v tomto vám vyjde Bonaventura vstříc, ale knížky tohoto typu se vyplatí vzít do ruky a prohlédnout, i když si je třeba nakonec nekoupíte. Za ten malý zážitek to stojí. Více na http://bonavent.n.cz
 
Knihy od A až do Z
Za druhou nabídkou musíte tentokrát trochu dál, až na hranici Prahy do Úval, kde sídlí Atelier Krupka a zároveň nakladatelství Ve Stráni, které provozují manželé Miroslava a Lubomír Krupkovi. Ti si knihy tisknou na vlastnoručně vyrobeném (tzv. čerpaném) ručním papíře, vlastnoručně odlitými literami, váží a opatřují originálními vazbami, koženými, pergamenovými či celopapírovými.
 
Ty nejkrásnější z nich vděčí za svou jedinečnost fantazii a tvůrčí invenci svých stvořitelů, díky níž se mohou pochlubit titulem vyskládaným z dřevěných písmen, které přizdobil obávaný kůrovec, nebo vosím hnízdem. Nejinak je tomu s doprovodnými ilustracemi, kromě školených výtvarníků, tu opět dostává příležitost příroda, jejíž zástupci svým umem hravě obstojí v konkurenci s renomovanými umělci. Jejich jemnou práci můžete obdivovat v titulu příznačně nazvaném Pavučiny nebo jako doprovod i zde vydávaných Shakespearovských Sonetů. Samostatnou část nakladatelské činnosti manželů Krupkových tvoří jejich autorské knihy, pohled na ně si žádá jediné vysvětlení - jsou zhmotněním tajuplných knih z říše fantazie a pohádek.
 
Co Ve Stráni ještě pořídíte
Kromě zakoupení hotových knih si v Ateliéru Krupka můžete nechat převázat vlastní knihy nebo si jako dárek vybrat například alba, pouzdra, kazety či si tu nechat vytisknout text, který chcete věnovat.
Protože tu mají stále hodně napilno, je ideální domluvit si návštěvu předem telefonicky nebo mailem, aby jste měli na nákup dostatek času. I tady si můžete tituly objednat přes internet, ale návštěva poodhalující jak váš dárek vzniká, stojí za tu nedalekou cestu. Vše potřebné se dozvíte v Ateliéru Krupka.


Ateliér Krupka - W. Shakespeare - Sonety 


knihkupectví Bonaventura

knihkupectví Bonaventura


knihkupectví Bonaventura


knihkupectví Ve Stráni


knihkupectví Ve Stráni - kůrovec


knihkupectví Ve Stráni - kůrovec


knihkupectví Ve Stráni - kůrovec


Ateliér Krupka - kůrovec

foto i text : Zuzana Ottová
Zuzana Ottová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>