Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bohumil "Bob" Krčil

2007-06-25 18:32

Bohumil "Bob" Krčil
20. 06. - 16. 09. 2007

Článek o výstavě ZDEPozoruhodné dílo předčasně zesnulého, legendami opředeného fotografa a vydavatele české exilové literatury Bohumila "Boba" Krčila (1952-1992) je v Čechách dosud jen málo známé. Přestože byl velmi činorodým umělcem i editorem, jeho dílo se dosud nedočkalo samostatného katalogu, v Praze pak ani významnější veřejné prezentace.Obsáhlá retrospektivní výstava, připravená Galerií hlavního města Prahy, je koncipována na biografickém principu, s přihlédnutím nejen k uměleckým, ale i literárním a vydavatelským aktivitám autora. Na výběru přibližně dvou stovek fotografií, provázených řadou textů, představuje Krčilovo rozmanité dílo v celé jeho šíři.
Výstava v suterénu Domu U Zlatého prstenu je tak první soubornou prezentací této mimořádné osobnosti nejen české exilové kultury. Výstava probíhá ve spolupráci s Archívem českého exilového umění Jaroslava a Míly Kynčlových v USA, některá z děl jsou zapůjčena i z dalších soukromých sbírek. U příležitosti výstavy vychází ve fotografické řadě nakladatelství Torst také první monografická publikace tohoto autora.


Bohumil Krčil se narodil 24.února 1952 v moravském Prostějově, ve svých sedmnácti letech (v srpnu 1969) však Československo natrvalo opustil. Zemřel v pouhých čtyřiceti letech po těžké nemoci v New Yorku 10. července 1992.

Krčilovo dílo svým uměleckým charakterem osciluje mezi polohou dokumentární a portrétní. Je soustředěno do několika cyklů, úzce provázaných s autorovými životními osudy, a od počátku se vyznačuje silným sociálním akcentem. Podobně jako jeho slavnější kolegové a osobní přátelé se srovnatelným osudem, Jan Koudelka a Antonín Kratochvíl, také Krčil dokázal bezděčně využít svého postavení vyhnance, člověka bez domova, jež mu ve spojení s vrozenou otevřeností, tolerancí a přátelskou povahou otevíralo dveře do lidských obydlí napříč kulturami a kontinenty.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>