Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

BLUES SESSION

2007-06-13 23:14

BLUES SESSION (Petr Kalandra - www.bluessession.cz)

Jak to všechno začalo...
Pokud mě paměť neklame, prapočátek Blues Sessionu spočívá ve volném večeru Pavla Bobka v Malostranské besedě na přelomu zimy a jara roku 80. Kalandra byl jedním z avizovaných hostů. Nejen proto, že hrával na Bobkových albech. Oba měli rádi rock and roll, folk-rock, to lepší z country. Tehdy ale další Pavlovi pozvaní z nějakých důvodů odpadli. A tak Petr do značné míry táhl vystoupení sám. Sypal z rukávu bluesovky, dylanovky, youngovky, taylorovky, lidovky. Ještě víc než hodinu po produkci taky v předsálí. Přesvědčivě a přitom nonšalantně. Jak to neodolatelně dělával na soukromých večírcích.
Šéf Malostranské Robert Radosta hned po vystoupení přiběhl s diářem v ruce a dohodl další termín ještě před koncem sezóny. Jenomže skoro na poslední chvíli se pak zase - Bůhví už proč - omluvil Bobek. Kalandra se nicméně rozhodl večer zachránit. With The Little Help From His Friends.
A tak jsme den či dva před oním zásadním pátkem seděli slunného dopoledne v obýváku spřízněného kytaristy Adiba Ghaliho na Červeném vrchu mezi instrumenty a aparaturami ve čtyřech. Tedy Petr, Adib, Pavel Skála a já. A lovili z paměti i z hromady elpéček repertoár. Kalandra dorazil poslední, obut do tehdy zcela nevídaných prošívaných "koňů", odžínovaný, dlouhovlasý, s kytarou v ruce a čertví, jestli dokonce ne s kloboukem na hlavě. Vyprávěl euforicky, že si ve Vokovicích stopnul nějakého tiráka a dojel tudíž na zkoušku ty dva tři kilometry stylově. Nevěděli jsme, zda to není jedna z jeho fantazií, do nichž se vciťoval tak, že v jeho mysli přecházely do reality, za níž by dal ruku do ohně. Ale to kerouackovské entréé nás každopádně pobavilo. A okouzlilo. To byl Petrův dar.
Průběh samotného koncertu se mi trochu mísí s těmi dalšími. Asi to byl mišmaš, vlastně trošku nalíznutý jam. I když se všechno točilo kolem Petra, fungovala přirozená demokracie. Kdo chtěl sólovat, sóloval ad libitum, kdo si chtěl zazpívat, nic mu nebránilo. Jakž takž jsme měli cosi připravené - a ne všechno mohlo optimálně vyjít. Přišli si neplánovaně zahrát další muzikanti, protože Petr míval ve zvyku zvát k jammování kdekoho, to byla vlastně podstata toho právě se rodícího podniku. Zřejmě v tom večírku byla jakási autenticita.
Ale podrobnosti už vážně nevím. Je ovšem prokazatelné, že jsme se pak po konzumaci v Besedě přesunuli mejdanovat na blízké Zámecké schody k Michalu Ambrožovi, jednomu z jammistů a zásadních kamarádů.
A počátkem léta mi pak volal vzrušenej Kalandra: "Hele, máme datum v září Na Chmelnici!". A ať prý ihned vymyslím název kapely, plakáty se právě posílají do tiskárny. Že by to bylo napsané jen na něho, rázně odmítl. Zazvonil jsem tudíž po pěti minutách nazpátek: "Blues Session. Nic jinýho mě takhle rychle nenapadá."
"Jo, to je dobrý" řekl Petr. A už to zůstalo.

Zavzpomínal Ondřej Konrád

Průběžně se přidávali další muzikanti, kapela jezdila s Petrem Kalandrou a začátkem 90. let natočila 2 jeho sólová alba.
Po Petrově smrti v roce 1995 skončil i Blues Session...

V roce 2004 u příležitosti narozenin Jirky Hály se parta sešla v Malostranské Besedě, kde si zahráli pár písniček. Potom se zase dlouho nedělo nic, až začátkem roku 2005 přišel spásný nápad: k 10. výročí Petrova úmrtí vydat reedici obou alb a bonusové CD, na kterém by si zazpívala spousta hostů a natočilo by se live na koncertě v Malostranské Besedě.
Záměr bohužel nevyšel, ale kapela existuje, ustálilo se její složení, koncertuje a staví nový repertoár, který kromě "kalandrovek" obsahuje písničky Olina Nejezchleby z dob jeho působení v Etc.. a další (B. Springsteen, Vl. Merta, N. Young, B. Dylan).
(Petr Kalandra - www.bluessession.cz)

---------------------------

Michal Gera - trubka
Jiří Hála - saxofon
Ondřej Konrád - foukací harmonika, zpěv
Olin Nejezchleba - zpěv, kytara, hody tamburínou, housle, pohybové kreace, ksichty
Pavel Skála - kytara, zpěv, kamenná tvář
Vašek Vávra - baskytara pražcová i bezpražcová, tanečky a ksichty
Jirka "Zelí" Zelenka - bicí, zpěv
Kuba Zitko - klávesy

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>