Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

BIMBA – dobrodružství Bohumila Konečného

2008-10-07 09:57

Článek  o výstavě a obrázky najdete tady

Výstavní sály Obecního domu, nám. Republiky 5, Praha 1
10. říjen 2008 – 11. leden 2009

Otevírací doba:
10. 10. 2008 – 11. 1. 2009 denně od 10 do 19 hodin, doporučený vstup do 18:30. Výstavní sály Obecního domu, náměstí Republiky 5, Praha 1

Vstupné:
plné: 120 Kč; rodinné: 180 Kč (max. 2 dospělé osoby a 2 děti do 18 let); snížené: 60 Kč (návštěvníci nad 60 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P, mládež od 10 do 18 let, studenti SŠ a VŠ do 26 let, žáci ZŠ bez doprovodu); skupinové: 30 Kč (skupiny žáků ZŠ a SŠ v doprovodu učitele); děti do 10 let v doprovodu rodičů, učitelé ZŠ, SŠ, VŠ jako doprovod, novináři: 1 Kč 

Informace a prodej vstupenek:
vstupenky na výstavu a publikace je možné zakoupit v Kulturním a informačním středisku Obecního domu, nám. Republiky 5, 111 21 Praha 1, tel.: 222 002 101, fax: 222 002 100, e-mail: info@obecni-dum.cz  , http://www.obecnidum.cz  Obecní dům ovládne od října Bimba, zapomenutý malíř a ilustrátor Bohumil Konečný

Od 10. října ovládnou výstavní prostory Obecního domu kresby a malby, které nám připadají důvěrně známé, ale zřejmě k nim nedokážeme přiřadit jméno autora. Do 10. ledna příštího roku se zde bude konat rozsáhlá výstava ilustrátora dobrodružné literatury Bohumila Konečného (1918 Plzeň – 1990 Kožlany u Plzně), přezdívaného Bimba. Konečný je neprávem opomíjený český výtvarník druhé poloviny 20. století. Kreslíř Kája Saudek o něm dokonce prohlásil: „Konečný uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on“. Často bývá zaměňován se Zdeňkem Burianem, s nímž ho pojilo přátelství.

Výstava v Obecním domě ukáže Konečného ilustrace knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky, reklamní tvorbu (např. pro firmy Baťa, Prazdroj, Petrof, Jablonex, nebo Sigma Pumpy), ilustrace k časopisu Vpřed, první české pin-up girls, ale i tvorbu v duchu socialistického realismu a průběžně vznikající volnou tvorbu. Výstavu, která navazuje na úspěšnou podobnou přehlídku z loňského roku v Plzni, pořádají Obecní dům, a. s. a Středoškolský klub ASK ČR při Gymnáziu, Plzeň. Více info na: www.bimba.cz  nebo www.obecnidum.cz .

Bohumil Konečný je také autorem výtvarné podoby komiksové hrdinky Amazony, kterou jeho obdivovatel Petr Sadecký po své emigraci do SRN upravil domalováním rudé hvězdy na čelo. Vytvořil z ní ženu Říjnové revoluce Octobrianu – údajnou hrdinku undergroundového komiksu vzniklého v SSSR. Tato legenda měla na Západě počátkem 70. let překvapivý úspěch a ohlas (pop-punkový zpěvák Billy Idol si ji nechal vytetovat na paži, obdivoval ji i David Bowie).

Bohumila Konečného „znovuobjevil“ pro veřejnost Jan Hosnedl, který společně se sběratelem a znalcem díla B. Konečného Františkem Ulčem připravil výstavu v Západočeském muzeu v Plzni (9. 3. – 17. 6. 2007). Výstava proběhla na ploše 400 m2 a mapovala celý vývoj Bohumila Konečného jako malíře i jako člověka. Musela být pro velký zájem návštěvníků prodloužena. K výstavě vznikla monografie od historika umění Tomáše Pospiszyla a dokumentární film Ladislava Moulise „Bimba – příběh zapomenutého malíře“.

Pražská výstava umožní ve velkorysých výstavních sálech Obecního domu ucelenou přehlídku Konečného tvorby v několika tematických celcích:
 Talentovaný student
 Pražská školení
 V Baťových službách
 Ilustrace k časopisu Mladý hlasatel
 Humoristické listy
 První české pin-up girls
 Rodina, přátelé a cesty
 Ilustrace k časopisu Vpřed
 Nová doba a kresby pro Slovensko
 Reklamní tvorba – poválečný export
 Knihy Jaroslava Foglara
 Knihy Otakara Batličky a ilustrace ze sedmdesátých let
Kauza Sadecký a Octobriana
 Ilustrace do časopisů a knih v osmdesátých letech
 Podoby žen
 Obrazy s westernovou tematikou a krajiny

Výstava probíhá pod záštitou Mgr. Václava Jehličky, ministra kultury ČR, JUDr. Jiřího Pospíšila, ministra spravedlnosti ČR a Ing. Petra Bratského, poslance PS PČR.


Komentované prohlídky pro veřejnost vždy od 17:00 hod.:
15. 10., 12. 11., 10. 12. 2008 a 7. 1. 2009 s kurátorem výstavy Janem Hosnedlem
29. 10., 26. 11. 2008 s historikem umění Tomášem Pospiszylem

Doprovodné akce :
Aktuální informace najdete na www.bimba.cz a zájemcům je bude průběžně poskytovat Kulturní a informační středisko Obecního domu. 

Kurátoři výstavy: Jan Hosnedl, František Ulč
Pořadatelé: Obecní dům, a. s., Středoškolský klub ASK ČR při Gymnáziu, Plzeň
Produkce a PR: Arbor vitae societas, s. r. o., Jaselská 3, 160 00 Praha 6, www.arborvitae.eu, info@arborvitae.eu, tel.: 224 325 224
Architektonické řešení: Aleš, architektonický ateliér, spol. s r.o.
Grafické řešení: Štěpán Malovec

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>