Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Biedermeier, Umění a kultura v českých zemích 1814 –1848

2008-04-19 01:08

Jízdárna Pražského hradu

Biedermeier, Umění a kultura v českých zemích 1814 –1848

27.05.2008 - 28.09.2008

Výstava představí umělecká díla Čech a Moravy, vzniklá v 1. polovině 19. století a odrážející osobitý umělecký a myšlenkový proud – biedermeier. Zatímco v zahraničí byl český biedermeier již úspěšně představen, na domácí půdě se taková přehlídka zatím neuskutečnila. Výstava je příležitostí ukázat skutečnou tvářnost biedermeieru jako životního a uměleckého stylu, který si vytváří aristokracie a bohaté měšťanstvo a který postupně zasahuje všechny vrstvy společnosti. Jeho východiskem je svět empiricky prožívané skutečnosti – biedermeier objevuje půvab všedních věcí a radostí, i krásu přírody a přírodních materiálů. V duchu rodící se občanské společnosti prosazuje ideály praktičnosti a jednoduchosti. Střízlivá elegance a věcnost – charakteristické rysy estetického cítění biedermeieru – odrážely celkovou modernizaci společnosti a staly se v mnoha ohledech předzvěstí moderního designu.

Vedle výtvarných děl, reprezentovaných například Antonínem Machkem, Vincencem Morstadtem, Antonínem Mánesem či Josefem Navrátilem, se ve výstavě dostane výrazného zastoupení všem oborům užitého umění. Špičkovými exponáty z řady domácích i zahraničních sbírek bude představeno světově proslulé české sklo a porcelán tohoto období, móda a šperk, a samozřejmě nábytkové umění, které se stalo synonymem biedermeieru a jeho jednoduché elegance, jak o tom svědčí i pozoruhodný biedermeierský mobiliář Pražského hradu a dalších rezidencí.

Pořádá Správa Pražského hradu a Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Národním památkovým ústavem ČR.

Doprovodná akce k výstavě
Neděle 21.září 18:00 - Intimní salón – mimořádný koncert k výstavě Biedermeier – Jízdárna Pražského hradu

Koncert je pořádán jako připomínka příznačného fenoménu kulturních salónů devatenáctého století v rámci doprovodných akcí výstavy Biedermeier, Umění a kultura v českých zemích 1814 –1848.

Otevřeno denně 10-18 hod.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>