Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bellachini XIII. a jeho kouzelné aparáty

2008-05-28 01:01

Bellachini XIII. a jeho kouzelné aparáty
Ze sbírek Rüdigera Deutsche a MVDr. Pavla Doubka

Muzeum české loutky a cirkusu, Velké náměstí 43, 383 01 Prachatice
28. května – 14. září 2008

Muzeum české loutky a cirkusu, které 18. května 2008 oslavilo 2. výročí od svého otevření, je stále jedním z nejmladších oddělení Národního muzea. Kromě stálé expozice nabízí návštěvníkům pravidelně krátkodobé výstavy zaměřené jak na profilová témata (loutkářské, cirkusové a varietní umění), tak zároveň i na představení výstavní činnosti Národního muzea napříč všemi obory.

Nadcházející výstava s názvem Bellachini XIII. a jeho kouzelné aparáty je unikátním pohledem do minulosti evropského kouzelnictví.

Bellachini XIII. je umělecké jméno největšího německého sběratele kouzelnických aparátů a rekvizit Rüdigera Deutsche. Ten v humorné nadsázce vystupuje jako následovník jednoho z nejslavnějších kouzelníků 19. století, Samuela Berlacha - Bellachiniho. Rüdiger Deutsch, narozený roku 1941 v Břešťanech u Bíliny, žije v současné době nedaleko Heilbronnu v jižním Německu. Kouzelnickým uměním se zabývá již od svého mládí. Postupem času se do středu jeho zájmu dostaly historické kouzelnické aparáty. U příležitosti výstavy exponátů z jeho sbírky na velkém kouzelnickém kongresu v Düsseldorfu v roce 1978 probudil společně se svou ženou Utou tyto předměty k novému životu v kouzelnické show. Úspěch tohoto vystoupení byl obrovský. Následovala četná pozvání, angažmá a televizní vystoupení v mnoha zemích. Rüdiger Deutsch se stal kouzelníkem roku, čestným členem Německého magického svazu (Magisches Zirkel v. Deutschland) a nositelem zlatého odznaku s diamanty udělovaného tímto spolkem.
Vášní Rüdigera Deutsche je sbírání, restaurování a rekonstruování starých kouzelnických aparátů. Patří k předním expertům na historii kouzelnického umění, zejména pak na obchodníky s kouzelnickými předměty z německé jazykové oblasti a jejich výrobky. Jeho unikátní sbírka, která je zaměřena na aparáty vytvořené předními výrobci tohoto artiklu v l. 1880 – 1940 (Conradi-Horster, Willmann, Ottokar Fischer, Robert Houdin), byla vystavována na mnoha mezinárodních kouzelnických setkáních (např. MagiColonia – Leverkusen 2002) či samostatných výstavách (např. Drážďany 2007).

Jádrem výstavy v Muzeu české loutky a cirkusu budou vzácné originály těchto aparátů ze sbírek Rüdigera Deutsche a MVDr. Pavla Doubka a umělecké repliky vytvořené Rüdigerem Deutschem. Rüdiger Deutsch, původním občanským povoláním umělecký fotograf, vytvořil zároveň velkoformátové barevné kompozice přibližující půvab těchto neobvyklých historických předmětů. Atmosféru magického divadla dotvoří kouzelnické dekorace, které nejsou zastoupeny ve sbírkách v ČR. Výstava bude doplněna dvěma filmy zachycujícími kouzla v podání Bellachiniho XIII.

MVDr. Pavel Doubek začal jako kouzelník a manipulátor vystupovat v brněnském varieté Rozmarýn v době veterinárních studií. Celý život ho však provázejí koně. Vystupoval v československých cirkusech s drezúrou koní, byl ředitelem cirkusu Evropa. Přestože se věnuje své práci dosud, patří mezi největší české sběratele kouzelnických rekvizit. Pavel Doubek je členem Magické lóže Ponrepo a Německého magického svazu (MZvD).


Autoři výstavy: Rüdiger Deutsch, MVDr. Pavel Doubek, PhDr. Hanuš Jordán
Realizace v Muzeu české loutky a cirkusu: Jan Duspěva
Komisař výstavy: Mgr. Filip Putschögl

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>