Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Balónoví plavci nad Prahou

2008-06-11 10:57

Balón vznášející se už druhým rokem nad Karlovým mostem se dá těžko přehlédnout. Pražané ho většinou vnímají jen jako turistickou atrakci a málokdo z nich by si let v něm zkusil. Redaktoři PragueOutu si tu příležitost nemohli nechat ujít. Přinášíme fotografie shůry a soutěž o dvě letenky.
 Vidět ze země vznášející se balón je zážitek někde na pomezí sci-fi a romantiky 19. století. Natož při pohledu z balónu. Většinu jeho zákazníků tvoří i kvůli ceně turisté. Když jsem si ale povídal s obsluhou balónové plošiny, nasedal do paraglidingových sedaček 70 letý pár z Čech.
 „Letos létáme už od dubna,“ uvedl provozovatel atrakce Tomáš Slíva. „Nejdřív nám počasí moc nepřálo, ale teď je dlouhodobě krásný výhled. Když fouká, když prší, tak se ale nelítá,“ upřesňuje další z provozovatelů Pavel Liška. Zhruba sedmdesát procent návštěvníků tvoří turisté. Cena letu je přijde na stejnou cenu jako slušný oběd. Pro našince může být 700 korun pro jednu osobu trochu moc. Děti ale létají zdarma a pohled z balónu se nezapomíná. Od pátku do neděle se létá i v noci. „V noci je zákazníků míň, ale noční Praha je samozřejmě nádherná,“ dodává Liška.

Balón naplněný héliem je upoután na ocelovém laně a vznese se až do výšky 60 metrů. A když lano praskne? Provozovatelé mají i pro tuhle příležitost nouzový plán. „Když praskne lano, tak balón samozřejmě ulítne. Vznese se zhruba do výšky 1 km a jak se kolem snižuje tlak, tak v balónu stoupá, vzduch se upustí přepouštěcími ventily a balón začne klesat. Místo přistání je ale ve hvězdách. To se u balónu řídit nedá,“ uvedl Liška. Zákazníci jsou po celou dobu letu spojeni vysílačkami s obsluhou, takže se na přání dostanou kdykoli na zem. I když se 60 metrů nemusí zdát tolik, někteří letci propadají ve výšce panice. „Lidi se nahoře občas vyděsí a volají a do vysílačky, že chtějí dolů. Během dvou minut jsou na zemi,“ komentuje výjimečné případy Slíva. Doba letu jinak trvá cca 10 minut a za letenku zaplatí zákazník 600 Kč.
Díky této ceně si asi Pražané nechají na let nechají zajít chuť. Pohled na balón v pražském panoramatu je ale zdarma a vypadá mile. Myslím, že takhle nijak si budoucnost Prahy představovali před sto lety. Vzletový můstek najdete v zadní části dvora Hergetovy cihelny. Ukončení provozu se předpokládá ke konci října.
Další informace o provozní době a cenách čtěte zde. Soutěžit o dvě vstupenky na vyhlídkový let můžete zde.
 
turban

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>