Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Na výlet do Roztok I: ATELIÉR ZDENKY BRAUNEROVÉ

2008-07-04 10:58

Zážitek je už jen cesta vltavským kaňonem, která netrvá déle než 15 minut. Od stanice je to pak pár kroků k Středočeskému muzeu, jehož výstavy vám vystačí na půldenní výlet. Vedle neuvěřitelných výtvorů legendární stavebnice Merkur a loutek z připravovaného Fimfára, tu můžete nahlédnout do ateliéru statečné a vášnivé malířky Zdeňky Braunerové, kam vás nyní zveme. 
Ateliér si nechala postavit podle vlastního návrhu, pro který našla inspiraci v anglickém časopise The studio. „Já na to žádného architekta nepotřebuju a se starým Hladíkem by jsme to provedli sami,“ prohlašuje rezolutně v dopise své sestře. V době, kdy ženy nemaly ani volební právo a právně i lidky byly považovány za jakési přívěsky mužů, si Braunerová žije na volné noze a ze své práce a slušného rodinného majetku ještě živí řadu českých umělců. Myšlenka na stavbu vlastního ateliéru ji napadla už v roce 1897, ale s realizací začala až o šest let později.
Vlastnoručně tu natírala rámy oken, dveří a pavlačí, pro které vybrala zelenou barvu, kerou měla v oblibě i na svých obrazech. Rozdělané barvy, paleta i otevřená knížka vzbuzují dojem, jakoby si malířka jen na chvíli odskočila od rozdělané práce. Spatříte tu její obrazy, skici, fotografie, návrhy výšivek i rodinnou kroniku a nábytek včetně „čtenářského kanape“ u krbu, kterýžto koutek nazývala trucovanou. Zdeňka Braunerová byla skvělá organizátorka zahradních slavností s lampióny a čajových dýchánků  spojených se čtením poezie. Na pavlači najdete nezarámované obrazy, které zastupují její figurativní malbu, ovlivněnou její pařížskou skolou. O jejích dovednostech svědčí i grafické desky a štočky pro tisk knih, které si sama vyráběla.  
Po povodních v roce 2002 musel být ateliér od základů rekonstruován. Dík umístění domu v zátopové oblasti usuzují historici na zákaz stavby obytných místnosti v přízemí domu. Braunerová si přesto postavila hlavu a v zimě tu přespávala na palandě stejně jako její hosté.  K jejím blízkým přátelům patřil Chittussi, Bílek, Rodin, Zeyer, Zrzavý nebo Zeyer nebo Vilém Mrštík, se kterým chvíli plánovala i vdavky.
Prohlídka ateliéru probíhá v hodinových intervalech po sedmi a návštěvníkům se doporučuje domluvit si návštěvu předem a absolvovat předtím vystavu stavebnice Merkur a nebo loutek z Fimfára.
MgA. Květoslava Šamajová, turban

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>