Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Asijské umění na zámku Zbraslav

2008-10-08 10:35

Zámek Zbraslav

Umění Japonska / Umění laku od 16. do 19. století zastupují především šperkovnice a skříňky určené pro evropský trh, ale i zdobné krabice na psací náčiní a další doplňky japonského každodenního života. Mezi pozoruhodná díla buddhistického sochařství patří postava Krále podsvětí Emmy ze 16. století a bohatě vyřezávaný a zlacený oltář s Buddhovou trojicí. Z japonských kovových výrobků jsou významné především okrasné nádoby zdobené tradiční asijskou technikou přihrádkových emailů cloisonné a kolekce japonských mečových ozdob cub. Soubor malby a grafiky zobrazující přírodu, v němž jedním námětovým okruhem je přírodní zátiší kačóga a druhým krajinomalba sansuiga, je doplněn vzácnými malířskými manuály a alby, svitky a zástěnami.

Sbírka Rainera Kreissla / V přízemí zámku je umístěna komorní expozice věnovaná významnému sběrateli českého původu, znalci umění a velkorysému mecenáši Raineru Kreisslovi (1924–2005). U příležitosti otevření první stálé expozice asijského umění v roce 1998 sběratel věnoval Národní galerii v Praze soubor více než sto čtyřiceti exponátů asijského původu, z něhož je část vystavena.

Umění Číny / Neolitické umění představují keramické nádoby s malovaným abstraktním dekorem a ukázky jedinečných bronzových nádob, menší soubory nefritové řezby, bronzových zbraní, zvonů, zrcadel, spon, chřestidel, přívěsků. Impozantní úvod pokračuje – v evropském kontextu – mimořádně komplexní a kvalitní kolekcí hrobových figur. Významný celek tvoří sochařská díla buddhismu, zhotovená z rozličných materiálů a různými výtvarnými technikami, znázorňující mnichy, bódhisattvy a jiná buddhistická božstva, zvláště pak pozoruhodné jsou sochy Kuan-jin v královské pozici a Lochana Kášjapy. Kolekci tušového malířství a kaligrafie v pravidelně obměňované instalaci doplňují pečetidla a kaligrafické náčiní.

Umění jihovýchodní Asie / Většina území byla v minulosti ovlivněna indickou kulturou, a právě to je jeden z významných jednotících prvků etnicky i kulturně mnohotvárné jihovýchodní Asie. Výběr děl reprezentuje zejména buddhistické sochařství, protože k umělecky nejproduktivnějším patřily oblasti s převahou buddhismu. Hlavní rysy vývoje od 9. po 19.století jsou předvedeny na dílech z území dnešního Thajska, Myanmy (Barmy), Kambodže i Indonésie.

Umění Tibetu / Do okruhu tibetského výtvarného projevu se řadí nejen díla tibetské provenience, ale i buddhistické umění Mongolska, Nepálu a jihozápadní Číny. Z těchto oblastí je nejvýznamnější soubor malířství, tibetských obrazů thangk. Expozici dominuje zlacená laková figura bódhisattvy milosrdenství Padmapániho a vysoká rituální dýka phur-bu z počátku 19. století.

Umění Indie / Buddhistické umění jižní Asie je zastoupeno gandhárskými reliéfy z území dnešního Pákistánu ze 2. a 3. století. Ukázky reliéfní výzdoby hinduistických chrámů z 10.–13. století pocházejí z chrámových komplexů ve středoindickém Khadžuráhu a východoindickém Kónáraku.

Umění islámu / Je představeno převážně památkami užitého umění. Z blízkovýchodních a islámských tradic je třeba vyzdvihnout rozsáhlou sbírku perských, tureckých a středoasijských koberců, kolekci islámského umění kovu a knižního umění.

Umění Koreje / Dlouhodobě zapůjčený soubor 68 děl z Národního muzea Koreje v Soulu předvádí především umělecké řemeslo. Tradici vynikající korejské keramiky doplňují umělecké předměty z kovu, dřeva a papíru. Okrajově jsou zastoupeny malba a sochařství.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>