Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ŠEST DNÍ SE SOUČASNÝM UMĚNÍM

2009-06-18 03:43

Chcete-li si udělat obrázek o tom, co letí na českém i mezinárodním trhu s výtvarným uměním a případně v této nejisté době i celkem bezpečně uložit peníze, vydejte se do Výstavní síně Mánes na VIII. ročník veletrhu současného umění ART PRAGUE. Čas na návštěvu máte do 23.6.

V nabídce jsou díla v řádu několika tisíc až několika milionů korun. Rozhodnete-li se k nákupu, můžete k němu přistupovat dvojím způsobem, buď vsadíte na jistotu známých jmen, ale tomu musí odpovídat vaše bankovní konto nebo budete vybírat srdcem a v tom případě se budou cenové limity značně lišit, podle toho, zda se vaším vyvoleným stane některý z čerstvých absolventů uměleckých škol či naopak umělec jehož cena stoupá úměrně s výročími jeho skonu.

Podle organizátorů, však není smyslem veletrhu jen prodej, ale zároveň také představení současného umění veřejnosti a na druhé straně pravidelné setkání galeristů, umožňující v přátelské rovině i konfrontaci tvorby samotným umělcům.

Na jedné lodi

V obou podlažích Mánesa se na šestidenní společnou plavbu na Vltavě vydává 30 galerií, kromě českých také z Německa, Nizozemí, Belgie a Itálie. K vidění, i ke koupi, je letos 560 děl ze všech výtvarných oborů (malba, kresba, grafika, plastika, umělecké sklo, instalace, projekty v plenéru, videoart) od 210 umělců z Čech, Slovenska, Německa, Polska, Litvy, Francie, Malty, Velké Británie, Nizozemska, USA, Kanady, Indie a Japonska. Světovou špičku reprezentují Picasso, Warhol, Kupka, Vaďura, české nejvyšší příčky Šimotová, Kulhánek, Nepraš, Lhoták, Róna či Rittstein. Vedle těchto bardů čekají na příležitost noví neokoukaní umělci, kteří přinášejí této pomyslné plavbě příslovečný svěží vítr do plachet.

Není malých formátů

V naprosté většině vedou velkoformátové obrazy a instalace. I když se v posledních
letech hodně výtvarníků dává touto cestou, těžko říct, zda v případě veletrhu, odrážejí současný trend či zda je galeristé vybrali jednoduše proto, aby přitáhli pozornost ke svým výstavním prostorům. Na škodu věci to rozhodně není, a ani rozměrově skromnější práce si tu jako Popelky připadat nemusí.

Námětově je nabídka rovněž přepestrá, nechybí abstrakce, ani stále oblíbenější hyperrealismus zobrazující všední momenty či nejobyčejnější předměty. K vděčným tématům patří reminiscence na stará díla, kterým se věnuje například Hynek Martinec, Michal Ožibko, Petra Oriešková atd. Menší zastoupení mají klasické ženské i mužské akty, naštěstí nechybí ani humor.

Malá přehlídka osobních favoritů

Umění je záležitost ryze pocitová a není třeba zdůrazňovat, že to, co se líbí jednomu, nemusí vůbec oslovit druhého. Přesto si neodpustím malý výběr, jakýsi průřez veletržní nabídkou, i když nejde vždy o tvorbu, která je mi zvlášť blízká.

Amsterdamskou galerii Art Traffic zastupuje čtyřlístek umělců, z nichž zcela jistě sklidí největší úspěch Berend Strik s velkoformátovým obrazem Telekinetic Message, vytvořeným kombinovanou technikou. Bez povšimnutí těžko projdete okolo zpočátku nenápadného a až snově působícího Vivid Space od Michala Nesázala v expozici Galerie Via Art.

Jemné kresby propiskou na stříbřitém podkladu z cyklu Metropolis od Iva Pelichovského v galerii Indigo Space dokládají, že i industriální stavby mohou mít svou krásu. Zatímco Metropolisu vládne stříbrná, krajina Paula Huntera upoutá kombinací zlata a bronzu. Leskem drahých kovů se pyšní i koláž z plátkového zlata a papíru od Christiny Stahr.

Netradičními náměty komplexně zaujme loňský absolvent AVU Jan Gemrot. Vybírá si velmi odlišná témata, která realisticky zpracovává. Zastoupen je hned ve dvou galeriích. V Galerii eS dvojicí obrazů Hledání Exupéryho, kde na klasické olejomalbě, zobrazující vojenské letadlo sestřelené do moře, postává postavička Malého prince tak, jak ji nakreslil sám Exupery. V The Chemistry Gallery se Jan Gemrot představuje pravděpodobně největším obrazem veletrhu, téměř dva a půl krát dva a půl metru velkou Bouračkou, zachycující muže odcházejícího od nabouraného auta, který námětově i technikou připomíná práce Theodora Pištěka.

Další zástupce výše jmenované galerie The Chemistry Gallery, soustřeďující se na mladé umělce, je student AVU a odsouzený graffiťák Michal Ožibko. I on se zabývá realistickou malbou, v níž zachycuje buď banální věci každodenního života jako je detail kontejneru či potrhaný balíček nebo se naopak ponoří pro inspiraci do středověku jako v případě obrazu "Girl wish..." portrét Frederike Höppner. Sugestivní portréty jako vystřižené z publikací o domorodém obyvatelstvu Afriky jsou dílem Markéty Urbanové.

K nejzajímavějším patří a navíc množstvím volně dostupných katalogů jednotlivých umělců a velmi decentním přístupem k zákazníkovi zaujme německá galerie EU expanding use. Křehké objekty z novinového papíru Irmgard Potthoff, symbolizující sílu i pomíjivost okamžiku, papírové křeslo spolu se surrealistickým portrétem Simple Story Arvydase Zalpyse a hravou instalací Marka Radkeho, doplňují "bímovsky barevné" obrazy Andrease Pytlika.

Instalačně nepřehlédnutelná je expozice Galerie Millennium s citrónově žlutými koulemi a "šedými hnízdy" zavěšenými nad svým zvěčněním na plátně od Xenie Hoffmeisterové.

Galeristé nezapomněli ani na bizardnost a humor. Martin Šárovec zvěčnil starého známého králíka v obraze nazvaném Švankmajer – Alice 1, V Siestě Miroslava Jiránka si tři páry totožných lodiček razí cestu přes silnici do mexické pouště. Milan Kunc se vysmívá materialismu olejem Svaté auto.

A nakonec dobrá zpráva pro ty, kteří si nedokáží představit koupel bez kachniček. Můžete si do koupelny pořídit jeden z obrazů Jana Spěváčka, na nichž se to kačenkami v neobvyklých situacích jen hemží.

Co se tu stalo dobrému vkusu

Tam kde končí bizardnost, nastupuje křeč a snaha upoutat za každou cenu. Pokud máte doma čtyřnohé mazlíčky určitě se vám udělá špatně v expozici dvorak sec contemporary, kde kočky a psíky používají jako předložky. Na medvědy už jsme si z návštěv hradů a zámků jakžtakž zvykli, ale vyčiněné kůže kokršpanělů a dalších chlupáčů asi ustojí jen ten, kdo se trápením zvířat bavil v podivně zvrhlých dětských hrách. Zdá se, že tato galerie sází na opakované šokování, protože je to zřejmě její nejoblíbenější artikl, který vystavuje všude. Co má společného s uměním asi tuší jen oni.

Co vás ještě čeká

Součástí letošního veletrhu je i soutěž pro umělce do 35 let, z níž si vítěz odnese 30 000 korun.

Nemusíte kupovat jen umění, ale obohatit se můžete i vědomostmi z časopisů o umění jako Art&Antique, Labyrint, Revolver Revue.

Veletrh ART PRAGUE se koná 18. – 22. 6. 2009, otevřeno 10-19 hod, pondělí nocturno do 21 hod.

Více o veletrhu a doprovodném programu zde

Arvydas Zalpys, Simple Story

Berend Strik, Telekinetic Message, kombinovaná technika, 2009

Blanka Brožová, Ořechy-Doteky, akryl a pastel, 97x140 cm

Ivana Štenclová, Zrcadlo zrcadlo, akryl na sololitu, 100 x 120 cm

Jan Gemrot, Bouračka, olej na plátně, 240x230 cm, 2007

Michal Ožibko, Balíčky, olej na plátně

Tomáš_Němec, olej na plátně

Pohled do expozice

Milan Kunc, Svaté auto, olej na plátně, 100x120 cm, 1995

Expozice Galerie Millenium s obrazem Xenie Hoffmeistrové

Jan Gemrot, Hledání Exupéryho, olej na plátně, 28x45 cm, 2009


Zuzana Ottová
Foto: Art Prague Centrum, s.r.o., Art Prague o.s., Zuzana Ottová
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>