Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Architekt Oscar Niemeyer: Brasilia - komentovaná prohlídka

2008-03-06 23:59

DOPROVODNÉ PROGRAMY
Informace a rezervace: Lektorské oddělení, Sbírka moderního a současného umění, Národní galerie v Praze, tel.: 224 301 003, vzdelavani@ngprague.cz

26. 04. SO 15:00 Oscar Niemayer - komentovaná prohlídka výstavy

07. 05. ST 15:00 Oscar Niemayer – komentovaná prohlídka s architektkou Radomírou Sedlákovou

-------------------------------------------------

Architekt Oscar Niemeyer: Brasilia

7. března - 15. května 2008

Výstavu pořádá Národní galerie v Praze – Sbírka moderního a současného umění v respiriu 5. patra Veletržního paláce
Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praha 7 

Ocsar Niemeyer se na sklonku roku 2007 dožil přesně jednoho století. Ten rok oslavil otevřením nové stavby Teatro Popular v Niteroi. Stále aktivně tvořící nestor světových architektů je zároveň posledním z velikánů Moderní architektury. Tvůrce, který začal jako obdivovatel Le Corbusiera, brzy se z jeho vlivu vymanil a dal architektuře 2. poloviny 20. století vznosnými a měkkými křivkami svých staveb výtvarnější směrování. Ovšem pro většinu lidí je Niemeyerovo jméno spojeno s jedním z největších urbanisticko-architektonických činů minulého století, s výstavbou nového hlavního města Brazílie. Snad je to sen každého architekta, moci si vymodelovat úplně nové prostředí podle svých představ. Málokomu to bylo dáno. Niemeyerovi ano. Zvláštní je, že dnes o kvalitě svého města pochybuje. Možná i proto, že sám říká, že život je důležitější než architektura. Ovšem výtvarné okouzlení Brasilií nemizí. Velkolepá báseň psaná železobetonem a ocelí, v základních tvarech v rafinovaných prostorových vazbách zůstává jedním z nejfotogeničtějších architektonických celků.
Damjan Prelovšek je u nás znám především jako zasvěcený znalec díla Josipa Plečnika, autor řady knih a výstav; vztah k Plečnikovi ho před nedávnem přivedl i na post slovinského velvyslance v České republice. Nyní se představuje v jiné poloze. Už na fotografiích Plečnikova díla Prelovšek ukázal vytříbený cit pro architekturu, pro postižení jejích specifických výtvarných hodnot. Není divu, že ho okouzlila i Brasilia a její architektura, snoubící modernismus a regionalismus (právě tomu, z pohledu slovinské architektury, je věnována v katalogu stať Vladimíra Brada Mušiče). Nenabízí průvodce městem, přibližuje poezii architektury, její výraz, dojmy, jež vzbuzuje.
Výstava byla vytvořena pro Slovinskou národní galerii v Lublani. Jsme rádi, že jsme druhým místem, kde je představena veřejnosti.

K výstavě je vydán katalog.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>