Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Steampunkové divadlo na lodi

2008-09-02 06:28

Byli jste nejen v dětství, ale jste dodnes fascinováni fantastickým světem verneovek? Pak budete nadšeni z divadelních představení, které se v září hrají na lodi bratří Formanů v duchu tzv. steampunku. Divadlo Aqualung až do 13. září.
A co že to ten steampunk vlastně je? V podstatě romantické okouzlení technickou minulostí, jakožto idylkou, kdy řada dnešních problémů ještě neexistovala. Představte si, že by neexistovali negativní důsledky technologické výroby a průmyslu, představte si svět plný páry a roztomilých strojů a mašinek, kolem nichž poskakují v tvůrčím vytržení potřeštění vědci. Představte si létající města, parní androidy, měsíční děla, oblohu plnou vzducholodí, podmořské světy nebo cokoliv si jen budete přát a vyjde vám z toho jeden svébytný (nejen literární) styl, který je odnoží známějšího cyberpunku.
To že je steampunk ideální k přenesení na divadelní scénu dokazuje divadlo Aqualung, které až do 13. září hraje v exkluzivně romantickém prostředí lodě bratří Formanů, kotvící v kotvišti nad Libeňským mostem, v Holešovicích, v Jankovcově ulici.
Výběr titulů, témat a her tohoto divadla je steampunkem jednoznačně ovlivněn. Představuje hrdiny, kteří se kvůli snům vymkli vlastní kontrole (Cyrano nebo Phileas Fogg z Cesty kolem světa.)
Kromě 1. září, kdy jste měli možnost naposledy shlédnout Cestu kolem světa, hraje divadlo na lodi už jen dvě představení.
Tím prvním je adaptace stejnojmenného komiksu Pán času, tyranie okamžiku. Jde o mysteriózní divadelní komiks o muži, který chtěl ovládnout čas. Režie se ujal Jiří Havelka, známý z dnes již kultovní Vosto5, Ypsilonky nebo Studia Studia Ypsilon, ale také jako režisér představení v dalších kamenných divadlech - Dejvické divadlo, brněnské HaDivadlo... Havelkova režie je vždy kolektivní autorskou prací, klade totiž větší důraz na zkoušení než přípravu, práci s herci, sází na improvizaci. Proč ne tedy komiks na divadle! Ostatně od party Aqualungu to nebude poprvé - řada členů divadla hrála již v Divadle Nablízko, které se komiksem také nechalo inspirovat. (Ať už se jednalo o minimalisticky ztvárněné Hovory z rezidence Slechtfreund anebo výtvarně výpravný Monstrkabaret Freda Brunolda .) Ani v případě Pána času se na scéně nešetří - vždyť také podle produkčních divadla je největším současným problémem Aqualungu najít patřičně velké skladovací prostory. Více o představení Pán času najdete zde. Hrají 8., 11. a 13. září.
Fotografie z představení Pán času:Druhé představení, které zde v září můžete navštívit, je neméně lákavá adaptace hororu Dracula. Více o představení najdete zde. Hrají 9. a 10. září.
Fotografie z představení Dracula:A co bude s Aqualungem, až přituhne? Žádná stálá scéna se zatím nerýsuje, ale právě Pán času a Dracula budou přeneseni na hostování v Dejvickém divadle. „Počítá se s jednou až dvěma reprízami každé inscenace měsíčně. Pána času tam uvedeme poprvé v pátek 17. října a Draculu v pondělí 20. října,“ upřesňuje produkční divadla Michaela Petrlová.
Co lze říci s určitostí - Aqualung se divadlem baví, baví je dělat netradiční a komunikativní věci a dle ovací na představeních hlavně baví i své diváky.
Tomáš Kůs
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>