Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Amerika "k sežrání"

2009-09-11 10:50

* Místo: Schwarzenberský palác (Kontakty)
* Datum konání: 25.05.2009 - 26.10.2009

Výstavu přiravila kurátorka Sbírky grafiky a kresby Eva Bendová ve spolupráci s Tomášem Winterem z ÚDU AV ČR.

Národní galerie v Praze připravila pro návštěvníky Schwarzenberského paláce nový grafický kabinet, ve kterém představuje alegorické podoby Nového světa na grafikách ze 16. až 19. století. Výstava se jmenuje Amerika k sežrání, připravili ji kurátoři Sbírky grafiky a kresby a potrvá až do 26. října.

Amerika stojí od roku 1492 ve středu zájmu Evropanů, ve vztahu vzájemného vlivu a ovládání. Výstava ukazuje, jaké podoby měl Nový svět v grafickém umění již krátce po svém objevení Evropany. Grafika tehdy zároveň byla svou povahou reprodukce nástrojem popularizace a masového rozšiřování zobrazeného.

V raných grafikách je Amerika chápána jako místo původní, nezkažené civilizace, stojící v protikladu k upadající Evropě. Tento způsob pohledu se vyvíjel paralelně s koloniální rétorikou, která pomocí ideologických proklamací podporovala a ospravedlňovala násilné osidlování jednotlivých oblastí. Vystaveny jsou proto rytiny z cyklů nových objevů a cest, zaměřujících se na motivy divošství včetně kanibalismu a jejich ideologických vyznění.

Představeny jsou i alegorické podoby Nového světa, rozšiřované grafickými technikami zejména v 17. a 18. století, a jejich proměny. V první polovině 19. století rostl zájem o etnografické a přírodopisné poznání Ameriky. Cestopisy doprovázel bohatý materiál ilustračních kreseb a rytin, zachycujících především domorodé obyvatelstvo. Tyto práce se od starších grafik liší zvýšeným úsilím o věrnou dokumentaci a objektivní zachycení reality. I ony však pracují s určitými stereotypy koloniálního diskursu a jejich objektivita je pouze zdánlivá.
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>