Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!
Podomácku vyráběné zbraně (75)
2008-01-11 19:45
Pušku z trubky opatřenou tlumičem z plechovky, jateční pistole ve tvaru kulometu, minirevolvery, nebo důmyslný střílející opasky a hole si můžete
do 30. června 2008 prohlédnout
v Muzeu Policie.
Nabízíme alespoň malou fotoochutnávku…
Skoro ze všech vystavených zbraní se tu střílelo. Nejčastěji si je lidé opatřovali na pytlačinu, ale většina exponátů pochází z kutilských dílen pánů, kteří si plnili své klukovské sny. Najdete tu legrační nápodoby oficiálních pistolí, ale nechybí ani primitivní střílky z kusu dřeva a rezavé trubky, proti kterým byla Rumcajsova bambitka hotové zbrojířské veledílo. Nechybí samozřejmě ani zbraně vyráběné ve vězení nebo opatřované ke kriminální činnosti. Většina jich ale byla nebezpečnější pro samotného střelce než pro jeho potencionální oběť.
Velmi slušný revolver byl zabaven při domácí prohlídce u pražského důchodce Vladimíra Štěpánka, známého pod přezdívkou Mrzák. Ten se nejvíc vyznamenal výrobou domácích třaskavin (mezi léty 1999 - 2003 jich nastražil sedmnáct), ale troufnul si i na složitější „zámečnickou práci“. Zkoumáním bylo prokázáno, že bylo ze zbraně dříve stříleno.
Mezi podomácku vyrobenými zbraněmi se vyskytují pro jednoduchost zhotovení často i primitivní předovky – prakticky jen trubky na jednom konci uzavřené, využívající k vymetení střely výbušné směsi též domácí výroby. Namísto mechanické iniciace je zde využívána iniciace elektrická či tepelná.
Střílky, fungující uvolněním předem napnuté pružiny jednoduchým mechanickým zařízením, byly využívány např. při konstrukci pytláckých nástražných střelných zbraní. Jejich stavba umožňovala v některých případech odpálení náboje bez zásahu střelce – zařízení mohlo být zaktivováno např. důmyslným systémem natažených drátů, vlasců apod.
U kutilů se dařilo i napodobeninám. Na fotce vidíte nepříliš zdařilý pokus o vyrobení kopie pistole Maser C 96 v ráži 5.6 mm.
Amatérsky upravená pistole Walter Olympia se zaměřovacím dalekohledem a baterkou k osvětlení cíle. Hlavně je opatřena závitem k doplnění tlumiče hluku výstřelu.
Jednoranová pistole, upravená z malorážky, s přidaným tlumičem, k jehož konstrukci posloužila i plechovka od rajského protlaku.
Na výstavu byly zařazeny i zbraně skryté i zákeřné. K nepěkně zákeřným patří Revolver typu Velodog (sic!), který byl od konce 19. století používán k ochraně cyklistů proti psům. Později i jako zbraň sebeobrany.
Tzv. apačský revolver, nazývaný tak v důsledku obliby u pařížského podsvětí . Poje apač zde označoval nejhorší zloděje a zabijáky. Byl vyráběn zhruba od roku 1869- je kombinací bezhlavňového revolveru systému Lefaucheux, boxeru a dýky.
Mezi skrytými zákeřnými zbraněmi jsou nejrozšířenější skupinou střílející tužky – často jsou konstruovány k použití akustických nábojek a plynových nábojů, je z nich však možno vystřelit i malorážkový náboj. Jedná se o zbraně jednoranové. Jejich poměrně jednoduchá stavba vedla i k mnoha amatérským pokusům o sestrojení, v takovém případě již převážně s úmyslem dopustit se trestného činu.
Zdařilý model tanku německé výroby Leopard 2. Věrný model originálu je vybaven dálkovým ovládáním, zajišťujícím pohyb všemi směry a též ostrou střelbu z instalovaného kanónku s ráží 5, 5 mm. Zabaven J. P. ze Svitav, který se v letech 1982-1987 věnoval svému ne zcela běžnému koníčku – sběru a úpravě zbraní. Kromě nich bylo u J. P. zajištěno i neoprávněně vyrobené a přechovávané zařízení na výrobu lihu.

Pás s osmihlavňovým střílejícím zařízením patří asi k nejlepším kouskům – čtyři hlavně jsou usměrněny nalevo, čtyři napravo. K aktivaci spoušťového mechanismu a k výstřelu ze všech osmi hlavní dochází zdvihnutím rukou nad hlavu. Balistickým zkoumáním byla zjištěna u střel průraznost totožná jako u malorážkové pistole, tedy dostačující ke způsobení těžkého zranění až smrti. Součástí opasku je i amatérsky vyrobená pistole a několik zásobníků. Výrobce K. P. spáchal v roce 1991 v Pardubicích sebevraždu zastřelením. Při ohledání těla zastřeleného muže byl střílící opasek nalezen u jeho těla. K sebevraždě došlo před pamětní deskou velitele parašutistické skupiny Silver A npor. Alfréda Bartoše, který byl v těchto místech zastřelen fašisty. Dalším šetřením bylo zjištěno, že K. P. byl za války s diverzní skupinou Silver A v kontaktu, za což byl však umístěn v koncentračním táboře. Jak daleko sahala jeho spolupráce je zatím nezodpovězenou otázkou. K. P. byl odborníkem na zbraně (i v koncentračním táboře měl díky tomu zvláštní výhody), čemuž odpovídá i vysoká řemeslná úroveň opasku.

V muzeu naleznete i pohled do malé amatérské zbrojařské dílničky. Nechybí ani nezbytná káva a rohlík.
Zdroj: muzeum policie ČR
turban
Sdílet tuto: