Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Podomácku vyráběné zbraně (20)

2008-01-11 19:45

Pušku z trubky opatřenou tlumičem z plechovky, jateční pistole ve tvaru kulometu, minirevolvery, nebo důmyslný střílející opasky a hole si můžete do 30. června 2008 prohlédnout v Muzeu Policie. Nabízíme alespoň malou fotoochutnávku…
 Skoro ze všech vystavených zbraní se tu střílelo. Nejčastěji si je lidé opatřovali na pytlačinu, ale většina exponátů pochází z kutilských dílen pánů, kteří si plnili své klukovské sny. Najdete tu legrační nápodoby oficiálních pistolí, ale nechybí ani primitivní střílky z kusu dřeva a rezavé trubky, proti kterým byla Rumcajsova bambitka hotové zbrojířské veledílo. Nechybí samozřejmě ani zbraně vyráběné ve vězení nebo opatřované ke kriminální činnosti. Většina jich ale byla nebezpečnější pro samotného střelce než pro jeho potencionální oběť.
 
Velmi slušný revolver byl zabaven při domácí prohlídce u pražského důchodce Vladimíra Štěpánka, známého pod přezdívkou Mrzák. Ten se nejvíc vyznamenal výrobou domácích třaskavin (mezi léty 1999 - 2003 jich nastražil sedmnáct), ale troufnul si i na složitější „zámečnickou práci“. Zkoumáním bylo prokázáno, že bylo ze zbraně dříve stříleno.
 
Mezi podomácku vyrobenými zbraněmi se vyskytují pro jednoduchost zhotovení často i primitivní předovky – prakticky jen trubky na jednom konci uzavřené, využívající k vymetení střely výbušné směsi též domácí výroby. Namísto mechanické iniciace je zde využívána iniciace elektrická či tepelná.
 
Střílky, fungující uvolněním předem napnuté pružiny jednoduchým mechanickým zařízením, byly využívány např. při konstrukci pytláckých nástražných střelných zbraní. Jejich stavba umožňovala v některých případech odpálení náboje bez zásahu střelce – zařízení mohlo být zaktivováno např. důmyslným systémem natažených drátů, vlasců apod.
 
U kutilů se dařilo i napodobeninám. Na fotce vidíte nepříliš zdařilý pokus o vyrobení kopie pistole Maser C 96 v ráži 5.6 mm.
 
Amatérsky upravená pistole Walter Olympia se zaměřovacím dalekohledem a baterkou k osvětlení cíle. Hlavně je opatřena závitem k doplnění tlumiče hluku výstřelu.
 
Jednoranová pistole, upravená z malorážky, s přidaným tlumičem, k jehož konstrukci posloužila i plechovka od rajského protlaku.
 
Na výstavu byly zařazeny i zbraně skryté i zákeřné. K nepěkně zákeřným patří Revolver typu Velodog (sic!), který byl od konce 19. století používán k ochraně cyklistů proti psům. Později i jako zbraň sebeobrany.
 
Tzv. apačský revolver, nazývaný tak v důsledku obliby u pařížského podsvětí . Poje apač zde označoval nejhorší zloděje a zabijáky. Byl vyráběn zhruba od roku 1869- je kombinací bezhlavňového revolveru systému Lefaucheux, boxeru a dýky.
 
Mezi skrytými zákeřnými zbraněmi jsou nejrozšířenější skupinou střílející tužky – často jsou konstruovány k použití akustických nábojek a plynových nábojů, je z nich však možno vystřelit i malorážkový náboj. Jedná se o zbraně jednoranové. Jejich poměrně jednoduchá stavba vedla i k mnoha amatérským pokusům o sestrojení, v takovém případě již převážně s úmyslem dopustit se trestného činu.
 
Zdařilý model tanku německé výroby Leopard 2. Věrný model originálu je vybaven dálkovým ovládáním, zajišťujícím pohyb všemi směry a též ostrou střelbu z instalovaného kanónku s ráží 5, 5 mm. Zabaven J. P. ze Svitav, který se v letech 1982-1987 věnoval svému ne zcela běžnému koníčku – sběru a úpravě zbraní. Kromě nich bylo u J. P. zajištěno i neoprávněně vyrobené a přechovávané zařízení na výrobu lihu.
 
Pás s osmihlavňovým střílejícím zařízením patří asi k nejlepším kouskům – čtyři hlavně jsou usměrněny nalevo, čtyři napravo. K aktivaci spoušťového mechanismu a k výstřelu ze všech osmi hlavní dochází zdvihnutím rukou nad hlavu. Balistickým zkoumáním byla zjištěna u střel průraznost totožná jako u malorážkové pistole, tedy dostačující ke způsobení těžkého zranění až smrti. Součástí opasku je i amatérsky vyrobená pistole a několik zásobníků. Výrobce K. P. spáchal v roce 1991 v Pardubicích sebevraždu zastřelením. Při ohledání těla zastřeleného muže byl střílící opasek nalezen u jeho těla. K sebevraždě došlo před pamětní deskou velitele parašutistické skupiny Silver A npor. Alfréda Bartoše, který byl v těchto místech zastřelen fašisty. Dalším šetřením bylo zjištěno, že K. P. byl za války s diverzní skupinou Silver A v kontaktu, za což byl však umístěn v koncentračním táboře. Jak daleko sahala jeho spolupráce je zatím nezodpovězenou otázkou. K. P. byl odborníkem na zbraně (i v koncentračním táboře měl díky tomu zvláštní výhody), čemuž odpovídá i vysoká řemeslná úroveň opasku.
 
V muzeu naleznete i pohled do malé amatérské zbrojařské dílničky. Nechybí ani nezbytná káva a rohlík.
Zdroj: muzeum policie ČR
turban

Komentáře (20)

Gurgaon Call Girls 2019-11-01 09:20:18
Glad to see this kind of brilliant and very interesting informative post.
Clash Royale Hack 2019-10-22 01:14:00
Very efficiently written information. It will be beneficial to anybody who utilizes it, including me. Keep up the good work. For sure i will check out more posts. This site seems to get a good amount of visitors.
german translation 2019-08-03 09:37:31
Great support by Translateshark .All my questions and position updates were answered within 24 hours.
electronics recycling 2019-08-03 09:21:37
Hey, great blog, but I don’t understand how to add your site in my rss reader. Can you Help me please? <a href="https://www.avarecycling.com/oak-park-il-e-waste.html">electronics recycling</a>
Worlds fastest socks knitting machine 2019-08-02 03:30:56
The writer is enthusiastic about purchasing wooden furniture on the web and his exploration about best wooden furniture has brought about the arrangement of this article. <a href="https://wearproof.com.au/">Worlds fastest socks knitting machine</a>
optometrists near me 2019-08-01 03:19:10
Much thanks for composing such an intriguing article on this point. This has truly made me think and I plan to peruse more
pet hotel 2019-07-31 10:34:47
Excellent Blog! I would like to thank for the efforts you have made in writing this post. I am hoping the same best work from you in the future as well. I wanted to thank you for this websites! Thanks for sharing. Great websites!
MONEYLENDER SINGAPORE 2019-07-27 08:16:39
This is an excellent post I seen thanks to share it. It is really what I wanted to see hope in future you will continue for sharing such a excellent post. <a href="https://ipcredit.sg/">MONEYLENDER SINGAPORE</a>
my business 2019-07-25 07:11:40
The writer is enthusiastic about purchasing wooden furniture on the web and his exploration about best wooden furniture has brought about the arrangement of this article.
MONEYLENDING 2019-07-25 07:11:24
The writer is enthusiastic about purchasing wooden furniture on the web and his exploration about best wooden furniture has brought about the arrangement of this article.
Cast Steel Ball Valve 2019-07-25 02:17:02
I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great job
Wholesale mink eyelashes 2019-07-25 02:05:17
The web site is lovingly serviced and saved as much as date. So it should be, thanks for sharing this with us.
Cast Steel Ball Valve 2019-07-25 01:07:37
I am always searching online for articles that can help me. There is obviously a lot to know about this. I think you made some good points in Features also. Keep working, great job <a href="https://stvvalves.com/">Cast Steel Ball Valve</a>
hard drive data destruction 2019-07-24 12:24:57
Thumbs up guys your doing a really good job.
computer recycling drop off 2019-07-24 10:04:11
Took me time to understand all of the comments, but I seriously enjoyed the write-up. It proved being really helpful to me and Im positive to all of the commenters right here! Its constantly nice when you can not only be informed, but also entertained! I am certain you had enjoyable writing this write-up.
electronics disposal near me 2019-07-24 09:09:30
Great post I would like to thank you for the efforts you have made in writing this interesting and knowledgeable article.
Our academic pursuits, along with a range of extracurricular activities, help in honing a child's skills and ensuring that he/she grows to be a mature and responsible citizen.
This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.
Host 2014-04-11 05:15:00
to je všechno?
Host 2009-12-28 08:02:59
,,

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>