Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Alternativa 2007 : V. Václavek a M. Dvořáček; Jorgos Skolias a Bronisłav Dužy

2007-06-11 19:42

V. Václavek a M. Dvořáček; Jorgos Skolias a Bronisłav Dužy
Mezinárodní hudební festival ALTERNATIVA 2007

vstupné: 120,- Kč

internetové stránky: www.unijazz.cz 

Jorgos Skolias (GR) + Bronisław Dužy (PL)

Vokalista a skladatel Jorgos Skolias mj. účinkoval a nahrával s takovými veličinami polské hudby jako jsou Krzak, Osjan, Young Power, Tomasz Stanko nebo Zbygniew Namyslowski a také s hvězdami světového jazzu (Terje Rypdal). Pochází z rodiny řeckých uprchlíků a z řecké tradiční hudby vždy čerpal inspiraci. Jeho projekty patří mezi ty nejzajímavějšími na polské hudební scéně, stále zkouší nové způsoby zapojení lidského hlasu do procesu tvorby hudby a studuje tradiční vokální techniky evropských, afrických i asijských národů.

Instrumentalista, skladatel, aranžér a především hráč na pozoun Bronislaw Dužy vystudoval krakowskou Hudební akademii v oboru jazzu a populární hudby a působí na polské jazzové scéně již od roku 1985. Je znám svým neobyčejným talentem, humorem, schopností experimentovat ale i naslouchat ostatním spoluhráčům. Působil např. ve skupinách Free Cooperation, Pick Up, Twinkle Brothers, Irek Dudek Blues band and Symphonic Blues nebo v neortodoxních a novátorských Young Power. Pravidelně se umisťuje na předních příčkách v žebříčku ankety "Jazz Top" polského magazínu Jazz Forum.

Oba muzikanti společně vystoupili na pódiu již začátkem 90. let a v roce 1999 vydali první společné album "Do it". Druhé album tohoto dua se objevilo v roce 2006 pod názvem "Skolias Dužy".

http://www.youtube.com/watch?v=mo1lDswN35o (video)
http://zawodowcy.pl/bduzy-pl.htm (mp3)

Václavek (CZ) & Miloš Dvořáček (CZ)

Vladimír Václavek je bezesporu jeden z nejlepších českých hudebníků. Patří k nejvýznamnějším postavám tzv. „brněnské alternativní scény“. S bubeníkem Milošem Dvořáčkem se setkal v téměř jazzovém seskupení Ivy Bittové „Čikori“ a později společně založili trio V. R. M., ze kterého později vykrystalizovalo sehrané duo. Koncertní program dua Václavek & Dvořáček je sestaven z výběru z Václavkových sólových alb a zatím nepublikovaných věcí. Základem Václavkova přednesu je jeho kytara, lehce dokreslující základní melodii a téměř recitativní, klidný způsob zpěvu s důrazem na význam a souznění s hudbou. Jeho zemitý melodický základ živelně rozvíjí nadstandardně talentovaný hráč na bicí Miloš Dvořáček.

Právě vyšlo společné CD V. Václavek & M. Dvořáček – Život je pulsující píseň
Bude pokřtěno v rámci festivalu Alternativa.

Vladimír Václavek – akustická kytara, zpěv
(*1959 v Rýmařově)
V 80. letech se potkal s několika muzikanty, se kterými spolupracoval na různých projektech v průběhu času až do teď. Jeho hudební start je spojen s Ivou Bittovou , Pavlem Fajtem a Josefem Ostřanským, se kterými se setkal v kapele Dunaj. Tehdy hrál na baskytaru, od které přešel ke kytaře. Od poloviny devadesátých let prochází kapelami E a Domácí lékař a také debutuje svým sólovým albem Jsem hlína, jsem strom, jsem stroj. V této době také zakládá moravsko-japonsko-francouzské seskupení Rale, se kterým natočil tři úspěšná alba, na nichž je slyšet šelest šesti jazyků a inspirace kulturami několika kontinentů (Oceněnou českou hudební akedamií - Anděl). Vedle paralelní účasti v několika dalších formacích nahrává v roce 1997 Vladimír společně s Ivou Bittovou nezapomenutelné dvojalbum Bílé inferno (1997 oceněno cenou hudebních kritiků – Žlutá ponorka; červenec 2004 oceněno zlatou deskou od vydavatele Indies records). Společně s hostujícími muzikanty z tohoto alba zakládá posléze s Bittovou téměř jazzové seskupení Čikori. V současnosti si můžete poslechnout Vladimíra mimo svého sólového programu v několika živých formacích – duo s Milošem Dvořáčkem, INGWE a v česko-německém KLAR.


Miloš Dvořáček – bicí, zpěv, autor
Byl členem jazzového tria K. Růžičky, skupin Čikori Ivy Bittové, Žalmana Lohonky, Druhá tráva, Rale, VRM, NUO. V současnosti člen hudebních seskupení FruFru, Limbo a Slet bubeníků.
Hudba k filmu Kytice, k divadelnímu Mackbethovi, muzikálu Singoala.

http://www.vaclavek.eu/vladimir/

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>