Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Adolf Absolon

2008-05-05 17:24

2. 4. 2008 – 8. 6. 2008
Poštovní muzeum

Adolf Absolon , malíř, ilustrátor a tvůrce poštovních známek
K výstavě je vydána 1 příležitostná poštovní dopisnice 

RNDr. Adolf Absolon
se narodil v Praze 14.7.1937. Vystudoval střední geologickou školu a pak Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor geologie. Pracoval ve vědeckém výzkumu, ale i v geologickém provozu, kde publikoval na 30 odborných studií, objevil neznámé fosilie, sestupoval do jeskyň i činných vulkánů, hledal diamanty… Ale hlavně od dětství kreslil a maloval. První olejomalby na dřevě vznikly v roce 1967. Autor jim dával pořadová čísla jako opusy, poslední obrázek nese číslo 326.
První výstavu drobných olejomaleb uspořádal v roce 1980 v Kutné Hoře, následovala výstava v Praze, v divadle Semafor (1984), v Mariánských Lázních (1985) a v roce 1988 opět v divadle Semafor. Poslední samostatná výstava se uskutečnila v Jilemnici (2006).
V roce 1988 byl Adolf Absolon (na základě ilustrační tvorby v oboru přírodních věd) přijat do tehdejšího Svazu čs. výtvarných umělců, takže mohl opustit národní podnik Geoindustria a stanout „na volné noze“.
První smlouvu na ilustrování knížky dostal od Mladé Fronty v roce 1977. Jednalo se o titul „Létavice a lunatici“ od geologa Petra Jakeše. Pak následovala řada dalších přírodovědných knih i několik titulů beletrie. Počet přírodovědných ilustrací dosáhl několika set.
Spolupráce s Českou poštou na známkové tvorbě začala v roce 1994. Od té doby bylo vydáno 12 známek podle jeho návrhů. Spolupracuje s rytcem Martinem Srbem. Třináctá známka, aršík Ledeburská zahrada, vyjde 28.5. tohoto roku.
Vystavené práce dávají návštěvníkům možnost posoudit, jak se volná tvorba Adolfa Absolona prolíná s tvorbou užitou v nezaměnitelném rukopisu, barevnosti a specifickém vidění.
K výstavě vydala Česká pošta, s.p., Poštovní muzeum dopisnici s přítiskem.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>