Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Film k dobrému pivu (nebo Ironu) (10)

2008-02-24 12:55

Drsnější film v dějinách české kinematografie asi nenajdete. Nebo jste už viděli film, kde se v jediné scéně pije Iron, souloží, hajluje a mluví sprostěji než můj kamarád Mišánek? Do multikina na něj ale nechoďte. Projekci filmu A bude hůř si musíte sami objednat do vaší hospůdky, klubu nebo na letní garden párty. Video uvnitř.
 Neučesanost a vulgární mluva ve filmu nejsou nijak samoúčelné, ale věrně zobrazují život československých mániček na konci 70. a začátku 80. let. Většina recenzentů sice nezapomněla zdůraznit, že film popisuje realitu jednoho severočeského uhelného městečka, ale ve skutečnosti jste mohli vlasatou vzdoromládež najít po celé republice. A pravděpodobně i v dalších výspách socialistického ráje. Sám jsem je zažil, když mě starší bratr v osmi letech zavedl do sklepa, osvětleného jen nahou žárovkou, kde se po podlaze povalovali zarostlí pánové a lahve od čůča. Severní Čechy byly daleko, ale hašašíni všude.
O tom, že film nepopisuje nějaký marginální společenský jev, nepřímo svědčí i zájem o literární předlohu. Román Jana Pelce ...a bude hůř dosáhl během posledních patnácti let náklad převyšující 120 000 kusů. Stejnojmenný film do ledna minulého roku shlédlo víc než 30 000 diváků, což je na to, že se jeho uvedení obešlo bez obvyklého proma a promítá se jen v restauracích a na letních festivalech nevšední úspěch. (Jen pro srovnání: Pusinky Karin Babinské měly v kinech i s mediální podporou ČT roční návštěvnost kolem 60 000. Nic proti Pusinkám).
Nebývalý zájem o film je dán i jeho věrností předloze. A ta je zatraceně syrová, syrovější než film, a rozruch vzbudila hlavně nezkresleným líčením společenské reality, které působilo jako šok i na část tehdejšího undergroundu. Díky přesnému popisu reálií, dokonalému obsazení i minimální filmové stylizaci si film našel svou cílovou skupinu a o další se stará šuškanda. Díky ní přicházejí do kina i mladší lidé, kteří popisovanou dobu sami nezažili. Chtějí zkrátka vědět, jak to tehdy chodilo, což se z Hřebejkových pelíškoidních filmů dozvědí jen zčásti. Navíc má doporučení v rámci komunit daleko větší váhu a rebelující asociálové z filmu jsou mladým lidem možná blíž než nagelovaní moderátoři z Óčka. Udělení českého lva, který film obdržel za střih, je už jen rumovou třešničkou na pivním dortu.
Postavy filmu přitom nejsou žádní následováníhodní svatouškové. Odcitujme pasáž z románu Jana Pelce: „nešťastný, věčně vožralí, smějete se normálním lidem, ale přitom jim závidíte, když už nic, tak aspoň tu lásku. Podívejte se na sebe, co jste – chudáci, ubožáci, pivní žoky, který se na nic jinýho nezmůžou, než na vopici a na nadávky na režim, kterej vás prej zkazil, jak říkáš, ale houby vás zkazil, vy byste byli stejně ubohý za jakýhokoliv režimu, vám to tady vlastně moc vyhovuje, aspoň to máte čím vokecat, blbci.“
To, co na antihrdinech přitahuje, ale není anarchistický životní styl de la bière et sexe . I když i ten má svoji váhu. Jak to ve sporu s exilovými intelektuály o Pelcovu knihu formuloval Egon Bondy. Ta kniha není „o šoustání. Věru není v nich jádro tohoto textu. Není to text naturalistický. Je to daleko spíš prostě literatura faktu. Je to umělecky zvládnutá výpověď o životě nepoměrně těžším, než si kdy dovedli představit všichni Kerouacové, Ginsbergové, Borroughsové a Bukowští."
Ti vagabundi disponovali stejnou hřivnou, jako zatracenci všech režimů a časů. Byli zkrátka mimo, mimo přijímané hodnoty, mimo realitu, mimo normalitu, vyvržení, zoufalí a mladí....a nechtěli udávat kámoše. Nebo prostě normálně žili, pili, podváděli, jenže se odmítli podřídit všeobecné lži. A ta byla za komunistů tristní. Ať to bylo jakkoli, zůstali nesehnutí, aspoň na chvíli, a tahle divná vlastnost táhne.
Děj filmu je prostý nebo prostě není. Ti nálevkové lumpačí mezi svou hospodou a kanálem, kde spí. Jeden se vrátil z blázince, druhý se ho chystá opustit a ona zdrhla z pasťáku. A všichni jejich známí pijí a utápí se ve své marnosti a vzdoru a pak se o ty nepracenky začne zajímat policie. A teď to začne. Mlácení, domlouvání otcovského policajta, svádění...a zase mlácení. Tohle ale hrdinové filmu berou jako součást koloritu. Žít v ilegalitě se dalo prostě tím, že si člověk nechal narůst vlasy a poslouchal big beat...a oni navíc nepracenko, odmítají budování státu, a tak ty hajzly sejmem.
V podstatě celý ten uplakaný týden v socialistickém ráji vypadá jako kotel smažících se blech. Soused saje souseda a ti čestní (jako Václav Klaus), si mezi nimi jezdí v trabantu. Ve stejném bezčasí se ocitají i hrdinové filmu. Pijí, souloží a zalévají pyji hroby otců (kteří jsou možná ještě na živu), punkáči, pohrobci hippies, fanoušci kapel Plastic People a DG 307, které také tvoří výraznou hudební kulisu filmu. Stejně jako ti svazáčtí předsedové, jenže nechtěli udávat kámoše. Jako ti kámoši mýho bráchy. Žili v otroctví. Pili, souložili, a všechno mezi tím byl marasmus a nuda. Zázrak se konal jenom v tajnosti, a nesměl o něm vědět ani zpovědník. A těm vlasáčům došla trpělivost i šance.
Rozhodli se zdrhnout za hranice. Jenže hranice byl drát nabitý elektřinou nebo kulka do týla.
V momentě kdy chtěli pryč, se stali bandity. Jako Mašíni. Opustit republiku byl zločin.
A celý ten uplakaný týden v socialistickém ráji vypadá jako kotel smažících se blech.
Utéct se podaří jen jednomu. Eiffelovka. A polibte mi plech.
Připomíná to příběh o vyjití z otroctví, o procitnutí ze sna, o Ikarově vzletu, o spáse...je to starý příběh a táhne.
Všichni herci ve filmu jsou neherci, vyjma představitelů Špíny v podání Filipa Kaňkovského a Lesního muže Radomila Uhlíře. Uhlířovy přehnané deklamace ve stylu divadla Sklep a rádia Limonádový Joe, také z filmu jako jediné trčí a nepřiměřeně ho posouvají k frašce. Výkony dalších protagonistů jsou sice nevyrovnané, ale autentické už jen dík samotnému výběru svérázných neherců. Hlavní postavu Olina si například zahrál litvínovský metalista Karel Žídek. Ostatní si zaslouží chválu už jen za svůj účes a obličej :-)
Projekci filmu si můžete objednat na mailové adrese kopecky@cestmir.cz.

Komentáře (10)

Lead generation 2022-03-09 09:40:03
Your work is very good and I appreciate you and hopping for some more informative posts
Lead generation 2022-03-09 09:23:25
I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you!
Lead generation 2022-03-09 09:23:02
If you don"t mind proceed with this extraordinary work and I anticipate a greater amount of your magnificent blog entries
Lead generation 2022-03-09 09:19:48
I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. I am hoping the same best work from you in the future as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to start my own Blog Engine blog now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a fine example of it.
Lead generation 2022-03-09 09:15:50
Good to become visiting your weblog again, it has been months for me. Nicely this article that i've been waited for so long. I will need this post to total my assignment in the college, and it has exact same topic together with your write-up. Thanks, good share.
Lead generation 2022-03-09 09:12:46
It’s very informative and you are obviously very knowledgeable in this area. You have opened my eyes to varying views on this topic with interesting and solid content.
Lead generation 2022-03-09 09:09:35
I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work!
Lead generation 2022-03-09 09:06:18
You completely match our expectation and the variety of our information.
Lead generation 2022-03-09 08:43:19
Thanks for the nice blog. It was very useful for me. I'm happy I found this blog. Thank you for sharing with us,I too always learn something new from your post.
Lead generation 2022-03-09 08:42:46
Very awesome!!! When I seek for this I found this website at the top of all blogs in search engine.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>