Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Filmy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

… A BUDE HŮŘ

2007-06-11 19:42

ČR, 2006, 80 minut (celovečerní, hraný)

Režie Petr Nikolaev 
Scénář Petr Nikolaev / Jan Pelc
Kamera Diviš Marek

Hrají: Karel Žídek , Filip Kaňkovský , Mirek Škultéty , Tereza Hofová , Radek Uhlíř , David Strnad , Michal Gulyáš , Michal Souček

V roce 2005 začal natáčet režisér Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, Kousek nebe) film podle stejnojmenné kultovní knihy Jana Pelce o životě a podmínkách undergroundu v normalizačním Československu A bude hůř (konkrétně novela Děti ráje). Petr Nikolaev tak navazuje na reflexi poměrů v totalitní společnosti, která si vytváří svá skrytá teritoria života, produkuje morální kompromisy a zavilé odpůrce, disidenty.

Styl a způsob vyprávění nedávno odezněné doby se však od zfilmování retro-románu Michaela Viewegha Báječná léta pod psa (1997) proměnil: „Báječná léta pro mě byla zakázkou. Ten projekt byl zafinancovaný a já jsem tu nabídku přijal, protože mi o té době umožnila vyprávět s humorem a odstupem, který byl pro mě vysvobozující. A bude hůř bylo naopak příležitostí vrátit se naplno k mému tehdejšímu existenčnímu pocitu intenzivně a bez kompromisů.

Domněle nezfilmovatelná kniha tak dostává svou filmovou podobu dvacet let od jejího vydání a přibližuje tak pomalu uvadající obraz vyšinutosti a perverzity totalitního režimu mladé generaci. Důkazem je i spolupráce řady studentů Filmové akademie na natáčení snímku. Film by měl mít premiéru na podzim 2006, pokud producent získá dotace na postprodukční práci na již natočeném materiálu.

Producentem filmu je Čestmír Kopecký, který se rozhodl rovněž pro netradiční způsob distribuce, příhodné pro celkovou disidentskou povahu snímku – společně se třemi kopiemi a doprovodnou kapelou A bude hůř budou objíždět republiku a promítat film v hospodách, klubech, festivalech.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>