Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Děti
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tygr malajský v Zoo Praha

2008-08-28 20:45

Tygr malajský v Zoo Praha

Až z dalekého Bornea byl dopraven samec vzácného tygra malajského

Tento finančně i organizačně náročný transport začal 30.července v Lok Kawi na Borneu, celkem trval i s časovým posunem 36 hodin, probíhal letecky po trase Kota Kinabalu - Kuala Lumpur - Singapur - Frankfurt, odtud do Prahy automobilem. V pražské zoo byl tygr vyložen 1. srpna v ranních hodinách.

Přepravní náklady činily přes 500 000 Kč a byly hrazeny novým hlavním partnerem Zoo Praha – společností T Systems, které patří velký dík za tuto nezištnou pomoc. T Systems začal pražské zoo pomáhat již v roce 2002 v těžkém období po ničivé povodni, postupně se od adopce plameňáků přes podporu chovu levharta mandžuského propracoval až k hlavnímu partnerství se Zoo Praha.

Nutným předpokladem pro příchod tygra z Bornea byl též „investigativní výzkum“ a tři cesty kurátora savců Zoo Praha, dr. Pavla Brandla do jihovýchodní Asie v letech 2007 - 2008, během kterých hledal samce tygra malajského pro pražskou zahradu v Zoo Melaka, Negara Zoo Kuala Lumpur, Lok Kawi Wildlife Park, Singapore Zoo a Singapore Night Safari.

Samec Kawi je narozen v březnu 2006 v Lok Kawi Wildlife Park jako jedno z prvních mláďat svého druhu v této zoo. V příštím roce jej budeme moci považovat za dospělého, již dnes odhadujeme jeho váhu na 135 kg. Rodiče Claudia a Bayu se narodili v Zoo Melaka.
Kawi je již třetí generací narozenou v malajských zoologických zahradách.
V evropských zoo žije momentálně 16 těchto tygrů v 6 zoologických zahradách (Dortmund 2, Zoo Berlín 2, Tierpark Berlín 1, Halle 6, Ústí nad Labem 1, Praha 4).
Kromě Kawiho jde vesměs o potomky tří tygrů (Somphona, Cindy a Girl) ze zoo v Halle, proto je Kawi výrazným genetickým obohacením evropského chovu.
Dosud jediným úspěšným chovatelem v Evropě je zoo Halle (odchovala 11 mláďat). Zoo Praha chová z hallského chovu tři jedince - Surata, Radju a Banyu. Radja (nar. 2005) a Banya (nar. 2006) budou nové partnerky Kawiho, první reprodukci předpokládáme v roce 2009.

V přírodě přežívá zhruba 450 malajských tygrů na jihu malajského poloostrova, několik jich kromě toho žije v Thajsku. Jsou ohroženi ztrátou původního prostředí, zejména přetvářením pralesů na plantáže palmy olejové. Dosud je zařazen v Červené knize IUCN do kategorie Ohrožený, vzhledem k malé velikosti populace a klesajícímu trendu početnosti může být v budoucnu překlasifikován do kategorie Kriticky ohrožený. Jeho chov je součástí Mezinárodní plemenné knihy tygrů, kterou vede Zoo Lipsko.
Pro vědu byl tygr malajský - Panthera tigris jacksoni - odhalen až v roce 2002, do té doby se předpokládalo, že tygři z jihu Malajsie patří mezi tygry indočínské. Vědecký název dostal po významném ochranáři kočkovitých šelem Peteru Jacksonovi. Od tygra indočínského se liší zejména menší velikostí (samci dorůstají do velikosti pouze okolo 140 kg) a rozdílnou strukturou DNA.

Ve čtvrtek 21. 8. ráno byl samec tygra malajského Kawi úspěšně přesunut z karantény Zoo Praha do pavilonu šelem. Chovatelé mu chtějí zajistit plynulou adaptaci na nové prostředí, proto bude ze začátku většinou ve vnitřní expozici pavilonu (a nebude tedy příliš k vidění). Předpokládáme, že po 3 až 4 dnech si zvykne a půjde i do venkovního výběhu – tzn. že návštěvníci pražské zoo by Kawiho mohli spatřit po neděli 24. 8.

www.zoopraha.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>