Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

MOZARTIANA IUVENTUS 2008: Trio Arundo

2008-08-27 22:37

4.čt Sezóna laureátů 2008
Účinkuje: Trio Arundo (hoboj, klarinet, fagot)
Program: W. A. Mozart: Divertimento č. 1 B dur
J. S. Bach: Partita a moll BWV 1013 pro sólový hoboj
J. Francaix: Divertissement
J. Gemrot: Momenty
B. Kovács: Hommage a Manuel de Falla pro sólový klarinet
E. Schulhoff: Divertissement

MOZARTIANA IUVENTUS 2008

Milí návštěvníci Bertramky, rádi bychom vás pozvali na desátý ročník hudebního festivalu Mozartiana Iuventus. Je to výstavka plodů profesionálního úsilí mladých českých hudebníků z generace, která již brala všeobecný i hudební rozum v nových, otevřených společenských podmínkách, často již zná „velký“ svět a zbavuje ji to ještě přednedávnem oprávněných pocitů méněcennosti vůči Evropě a světu. Pro nás jsou tito mladí lidé příslibem toho, že se Čechy zase stanou ne snad poněkud zprofanovanou „konzervatoří Evropy“, ale přinejmenším vyspělým hudebním regionem, který bude inspirovat a kultivovat své obyvatele a ostatní svět přitahovat zajímavými kulturními událostmi. Z tohoto pohledu bude například velmi zajímavé sledovat, co předvedou němečtí žáci českého houslisty Ivana Ženatého, tedy co umí dát česká houslová škola mladým představitelům takové hudební velmoci, jakou je Německo. Nesmíme však při všem vzývání moderního a nového zapomínat na to dobré, tradiční a osvědčené – proto se také scházíme na půdě staroslavné Bertramky a proto je také programovým pojítkem všech koncertů přehlídky něco ze skladatelského odkazu slavného Salcburčana.
Kromě jakési „povinnosti“ uvést na každém festivalovém koncertě Mozartovu hudbu se nám také osvědčilo zatěžkat (rozuměj obohatit) dramaturgii většiny koncertů něčím z horkých novinek české soudobé skladatelské tvorby. Je to konfrontace užitečná pro všechny zúčastněné: posluchači si upevní vědomí hudebně historických souvislostí, pro hudebníky je to hráčská hygiena, možnost dočasného opuštění vyjetých interpretačních schémat i repertoárová inspirace, a pro skladatele vítaná prezentace jejich práce a její reflexe nepředpojatým mládím. Jsme proto velmi zvědavi na skladby, které v průběhu letošního ročníku hudebního festivalu Mozartiana Iuventus na Bertramce zazní ve světové premiéře: ať již jde o kvartet Františka Xavera Thuriho, v němž se jistě objeví něco z neobarokních stylových inspirací, nebo o sonátu pro netradiční „brahmsovské“ triové obsazení s hornou anglického skladatele Andrewa Downese, o houslovou sonátu od Čechoangličana Karla Janovického, s jehož hudbou jsme se na Bertramce mohli seznámit v nedávné době, či o čtvrtý kvartet Václava Zahradníka.
Genius loci Bertramky, bývalé venkovské usedlosti pojmenované po svém někdejším majiteli Františkovi Bertramském, sub specie aeternitatis bezvýznamném pražském vyšším berním úředníkovi, způsobí, že poté, co projdete její úzkou brankou, ocitnete se jako mávnutím kouzelného proutku mimo čas a prostor. Nervózní uspěchaná metropole se vám rázem promění ve starosvětské, trochu ospalé sídlo, jež kdysi poznalo velkého Mozarta a jehož neopakovatelná atmosféra přivádí do jeho zdí další a další generace hudbymilovných Pražanů i návštěvníků hlavního města.
Věříme, že mladí výkonní umělci na Bertramku opět přivedou mladé posluchače a všichni společně nás přesvědčí, že to s budoucností naší umělecké hudby není tak špatné, že je třeba se jen dobře koukat kolem sebe a dobře si vybírat. A že na Bertramku, kde se pojí úctyhodná tradice s interpretační profesionalitou a dramaturgickou odvahou, je dobré se vracet.

BERTRAMKA – MUZEUM W. A. MOZARTA, Mozartova 169, Praha 5
Telefon: 257318461, 257317465, Tel/ fax: 257316753,
e-mail: mozart@bertramka.cz, www.bertramka.com

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>