Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mezi Prahou a Chýnovem

2008-09-20 12:02

Bílkův dům v Chýnově
Údolní 133, 391 55 Chýnov u Tábora
Otevřeno: út–ne 10.00–12.00, 13.00–17.00


Expozice: Mezi Prahou a Chýnovem
Současná expozice nabízí návštěvníkům ojedinělou příležitost prohlédnout si v chýnovském ateliéru soubor soch včetně Bílkovy největší plastiky Úžas (1907), který tu ještě nikdy nebyl vystaven. Sochařská instalace je zde umístěna po dobu rekonstrukce pražské Bílkovy vily.

DŮM FRANTIŠKA BÍLKA
Dům Františka Bílka v Chýnově byl postaven podle umělcových návrhů v roce 1898 a v jeho koncepci hrála prvořadou úlohu potřeba prostorného světlého ateliéru. Podobně jako Bílkova pražská vila je také chýnovský dům zasazen volně do přírodního prostředí, jeho stěny tvoří režné cihlové zdivo, zde v kombinaci se dřevem. Fasáda domu je zdobena řadou symbolických reliéfů, doplněných Bílkovými mystickými texty.

V objektu je návštěvníkům zpřístupněn chýnovský ateliér Františka Bílka (1872-1941), výrazného představitele českého symbolismu období secese. Expozice je dále situovaná do místností obytné části domu jak v přízemí tak v 1. patře.

Představuje autorovo dílo z jeho raného období a naopak z posledních let jeho života, tzn. z období, kdy je jeho tvorba převážně spjatá právě s Chýnovem. Vedle kreseb, grafik i plastik tvoří součást instalace i Bílkův nábytek zdobený typickými Bílkovými řezbami s vlastním textem vyznačeným jeho charakteristickým písmem.

Expozice je dále doplněna početnou řadu studií k těmto dílům.


--------------------------------------------------------------------------------

Vstupné: 50,- / 30,- Kč


Od roku 1990 dům vlastní Galerie hlavního města Prahy a seznamuje zde veřejnost především s díly jeho raného a pozdního období.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>