Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Děti
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

GEPARDÍ MLÁĎATA V ZOO PRAHA

2008-08-28 20:35

GEPARDÍ MLÁĎATA V ZOO PRAHA

V pražské zoo se opět narodila gepardí mláďata!


Tak jako loni, může se i letos pražská zoo radovat z narození gepardích mláďat. Tentokrát jsou čtyři – 1 samec a 3 samičky (loni jich bylo 5).

V loňské tiskové zprávě jsme uváděli, že se gepardí odchov podařil po dlouhých 10 letech. Letošní geparďata jsou tedy živým důkazem toho, že je chovný pár velmi dobře sestaven, že se nejedná o náhodu a že koncepční chovatelská práce odborníků z pražské zoo opět nese své ovoce.

Malí gepardi se narodili 29. července. Matka Wazima, narozena v holandském Wassenaar v roce 2003, se o mláďata stará vzorně, otcem je Eddie, narozen v r. 2004 v JAR.
Mláďata se Nacházejí v chovatelském zázemí, zatím nejsou k vidění pro veřejnost.

V historii se v pražské zoo narodilo celkem 47 gepardů, první v roce 1972 - tato mláďata představovala zároveň jeden z prvních odchovů gepardů na světě v lidské péči.

ČR patří tradičně mezi silné chovatelské regiony - gepardy zde rozmnožuje a odchovává Praha, Dvůr Králové a Olomouc. Rozmnožování gepardů v lidské péči není zcela jednoduché, zejména kvůli snížené reprodukční aktivitě gepardů žijících trvale pospolu. Nezbytným prvkem chovu je tak častá "rotace" zvířat mezi jednotlivými chovateli.

Gepard (Acinonyx jubatus) je výjimkou mezi kočkovitými šelmami – především nemá v dospělosti zatažitelné drápy, což souvisí s tím, že je vynikajícím běžcem. Během dvou vteřin dokáže zrychlit z klidu na 60 km/h a na kratší vzdálenost vyvine rychlost až 110 km/h! Rychlému běhu napomáhá kromě dlouhých končetin neobyčejně pružná páteř a skutečnost, že je mimochodník. Gepardi jsou samotáři, péči o mláďata obstarává jen samice. Mláďata mají po narození světlou vztyčenou hřívu na krku a na hřbetě. Jsou šedaví, mají však typickou puntíkovanou kresbu dospělých.

www.zoopraha.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>