Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Botanická zahrada kudlanková - Maskovaní predátoři (nejen) ve fotografii Václava Skoupého

2008-08-28 22:28

Botanická zahrada kudlanková
Maskovaní predátoři (nejen) ve fotografii Václava Skoupého

• KUDLANKY - MASKOVANÍ PREDÁTOŘI: 18.8. - 15.9., denně 9 – 19 hodin, Botanická zahrada hl. města Prahy - výstavní sál. Fotografie Václava Skoupého.

„Na této výstavě jsou fotografie kudlanek pocházejících z mého chovu,“ konstatuje Václav Skoupý, kterému draví nenasytní živočichové učarovali téměř před 10 lety.

A jak je to s tím požíráním samečků během páření? - „ To se opravdu někdy stává, ale není to pravidlem a samec často včas bez úhony odletí. Hlavně pokud je samička dostatečně nasycená. Naopak k hladové samičce je pro něj velice riskantní se i jen přiblížit. Ona totiž uloví vše, co se v její blízkosti pohne,“ říká fotograf - chovatel.
Pokud intimní chvilka proběhne úspěšně, samička vytvoří po několika dnech až týdnech ootéku (pouzdro s vajíčky), ze kterého se po několika týdnech až měsících líhnou mladé. Mladých je z jedné ootéky dle druhu od několika jedinců do několika set. Z ootéky se líhnou tak, že se spouštějí na tenkých vláknech, kde se ihned svlékají. Kudlanky patří mezi hmyz s proměnou nedokonalou, nemají tedy stadium kukly, ale během růstu se několikrát svlékají a již od začátku jsou podobné dospělým, jen nemají křídla.

A jak se z nás mohou stát chovatelé kudlanek? – „Mnoho druhů kudlanek pochází z tropických oblastí, je proto možné některé druhy bez potíží chovat i doma v teráriu, případně dospělou samici i volně na větší pokojové rostlině,“ povzbuzuje Vašek. Jednu thajskou krasavici druhu Rhombodera fusca se pokoušíme „domestikovat“ i ve výstavním sále...
Kromě desítek fotografií na návštěvníky čekají ve vitrínách ukázky různých ooték od několika druhů kudlanek, a právě též jeden živý exemplář... J

Technická data: K fotografování byl použit fotoaparát Canon 30D, objektivy Canon MP-E 65mm f/2,8 1-5, Canon EF 100mm f/2,8 Macro USM a k pořízení některých fotografií kruhový makroblesk MR-14EX.


A proč ještě přijít do zahrady:

• SEZNAMTE SE S BOTANICKOU ZAHRADOU – Vinice sv. Kláry: čtvrtek 21. srpna v 16 hodin (sraz u pokladny venkovní expozice). Provázení s Ing. Vlaďkou Bahulovou, vedoucí vinice.

• ŠAKUHAČI KONCERT: 23. srpna od 16 hodin, japonská zahrada. Koncert nástroje Mnichů nekonečné nicoty zenové sekty Fuke.
... Zjistíte, zda-li šumění větru mezi bambusovými stébly opravdu připomíná zpěv tradičního japonského hudebního nástroje šakuhači. Koncert u příležitosti konání Prague Shakuhachi Summer School 2008 pořádá renomovaný etnomuzikolog a multiinstrumentalista doc. Vlastislav Matoušek se svými žáky ze Shakuhachi Collegium. Mimo jiné na něm zazní skladby San´ya (Tři údolí), Kyorei (Prázdný zvon) a Taki Ochi (Vodopád).

• HUDEBNÍ PROCHÁZKY – MUSICA PER TRE: neděle 24. srpna od 17 hodin na venkovní expozici.


Další info na www.botanicka.cz.

Marcela Uhlíková, tiskové oddělení
e-mail: marcela.uhlikova@botanicka.cz, mobil: 736 621 746

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>