Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

4 + 4 dny „jiného“ divadla

2008-10-02 06:41

Festival 4 + 4 dny v pohybu přiváží do Prahy již potřinácté svěží zážitky z oblasti současného divadla, site-specific projektů, tance i nových medií. Od 3 do 10. října máte jedinečnou šanci se setkat se zahraničními a domácími projekty v reprezentativních divadlech Archa a Ponec, industriální La Fabrice a festivalem oživeném prostoru holešovické Haly 23 & ALTA 30.
Divadlo site-specific, tedy divadlo šité na míru a čerpající energii z prostoru, v němž vzniká a následně se odehrává, je vždy příjemným zpestřením a proložením pravidelné konzumace činoherních představení. Škoda jen, že na něj nelze narazit častěji. Každoroční pražskou jistotou a výjimečným týdnem je však již třináctým rokem mezinárodní festival 4 + 4 dny v pohybu.
Před několika lety mne sentimentálně uhranul jeden z projektů festivalu, který se odehrával v noci v pražské Zoo. Namísto zvířat se pro tento večer ocitli v klecích a voliérách herci, kteří daný druh zvířete, jeho chování, charakteristiku a pohyby napodobovali s invencí sobě vlastní. Došlo tak třeba na naštvané opice s bruslemi na nohou, neskutečně vtipné souložící želvy nebo stádo zvědavých postmoderních jelenů. Projekt byl úžasný pro děti a zároveň dospělým kladl existenciální otázku - kdo že je to tady vlastně v kleci...  A to přesně tento festival umí. Být jiný, hledat, objevovat a nacházet.
Letos na festival dorazí umělci z osmi zemí, jejichž tvorba se točí okolo tzv. divadla dokumentu, multimediálních projektů nebo interakce s divákem. Zvláštní pozornost je pak věnována slovinským umělcům. Zastupují ji například Maja Delak s tanečním představením Expensive Darlings,  Janez Janša s interaktivním projektem o manipulaci ze strany zábavního průmyslu Miss Mobile nebo Mladinsko Theatre s projektem Fragile, jenž by měl napovědět, jak křehká je emigrace.

Maja Dejak – Expensive darlings
„Z programové nabídky bych rád upozornil na belgický soubor Berlin a jejich projekt Bonanza, jenž je vystavěn právě na platformě divadelního dokumentu,“ říká dramaturg festivalu Petr Štorek. Projekt líčí v kombinaci s moderním filmovým jazykem (na pěti filmových plátnech) osud bývalého hornického města Bonanza v americkém státě Colorado, které si zažilo slavnou éru během zlaté a stříbrné horečky, ale dnes v něm žije nastálo jen sedm obyvatel. Mezi nimi navíc existují více než komplikované vztahy.
4 + 4 dny ani letos necouvly z tradice oživování objektů pražské architektury. Každý rok volba padne na jiné místo - s jiným geniem loci, které se pak m.j. stane inspirací pro festivalový site-specific projekt. Tuším, že v Jungmanově ulici můžete dodnes na fasádě bývalé stomatologické kliniky spatřit obrovský nápis „4 + 4 dny“ - v roce 2006 zde totiž probíhal site-specific projekt „Dům“, který byl doslova napěchovaný „novým uměním.“ Letošní projekt má název KORZARt a proběhne v bývalých průmyslových halách (Alta 30 a Hala 23) v ulici U výstaviště 23 v  Holešovicích.

Berlin - Bonanza
Organizátoři vyzvali ke spolupráci na společném díle přes 40 předních českých výtvarníků, kteří si ze zadání odnášeli nesvázané vstupní podmínky, jimiž byly bílá zeď, barvy a žádná pravidla. Výsledek tzv. Big Gruppen Hybrid Painting Session bude odhalen v pátek 3. října při slavnostním zahájení a divákům otevřen po celou dobu konání festivalu. „Vznikne nepřenosné originální umělecké dílo. Reakcí na výstavu bude společný česko - německý projekt nazvaný Ve vzduchu visící! / Hanging Around, kdy na vzniklou hybridně chaotickou malbu budou reagovat členové Nízkoprahového klubu Radotín,“ vysvětluje producentka festivalu Markéta Černá. V hale se také odehraje předpremiérové představení Howarda Lotkera a německo-kanadského divadla HoME Malý člověk. 
Přesahem festivalu bude mezinárodní divadelní a architektonické sympozium, které se bude věnovat fenoménu současného umění v experimentálním, industriálním a netradičním prostoru.  
Program festivalu a další informace najdete tady
Tomáš Kůs
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>