Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

22. veletrh starožitností ANTIQUE

2008-11-11 10:51

20 - 24.11.2008
Výstavní síň Mánes
Vstupné 60 Kč


S nastalým podzimem zveřejnil svůj program tradiční veletrh starožitností ANTIQUE. V pořadí již 22. veletrh se uskuteční v pražské výstavní síni Mánes, a to ve dnech od 20. do 24. listopadu. Prezídium Asociace starožitníků pro letošní podzimní veletrh zvolilo spojující téma - hodiny.

Přítomní starožitníci představí velmi zajímavé ukázky starožitných hodin,“ říká prezidentka asociace, Simona Šustková. Návštěvníci veletrhu si letos přijdou opravdu na své: výstavní síň „roztikají“ stovky hodin a hodinek, které si budou moci zájemci zakoupit.

Vedle obvyklé nabídky nábytku, šperků, porcelánu či skla, do kterých sběratelé rádi investují, se lze těšit na nástěnné kyvadlové hodiny, pendlovky nebo oblíbené kukačky, historické kapesní anglické, francouzské a švýcarské hodinky. K vidění budou interiérové měšťanské hodiny z 19. století, figurální klasicistní hodiny z bohatě řezaného a zlaceného dřeva, empírové, sloupkové, rámové a obrazové Biedermeierské hodiny a hodiny s hracími strojky. Další informace k veletrhu, jenž opět nabídne bohatý doprovodný program, na www.asociace.com .

Hodiny prošly dlouhým vývojem, během kterého vždy kombinovaly umělecký vkus a technickou zručnost dané společnosti. Vedle hodinářů odrážely i um nejlepších zlatníků, řezbářů, klenotníků a emailérů své doby a stejně jako jiné předměty každodenního života podléhaly módním trendům. Vedle užitečnosti splňovaly nároky na vzhled a zábavu v interiérech a – jak známe z historických filmů a románů - byly pýchou majitele. Po staletí bývaly předmětem výjimečného a originálního daru. Je tak nepochybné, že u mnohých řad i jednotlivých kusů do dneška významně narostla jejich sběratelská hodnota. „Přehlídka exponátů bude opravdu široká. Věřím, že si návštěvníci veletrhu přijdou na své a možná najdou i inspiraci na luxusní a užitečný vánoční dárek. Starožitnosti jsou skvělou citovou i finanční investicí, která nepodléhá výkyvům. Peníze do nich vložené se vrátí dvojnásob, neboť po letech věrné služby je lze se ziskem prodat,“ uvádí Simona Šustková.

Veletrh ANTIQUE se i vzhledem k aktivnímu dohledu odborné komise na kvalitu vystavovaných a prodávaných exponátů a pevné spolupráci starožitníků dostal na velmi vysokou úroveň. Návštěvníkům tak prakticky může nabídnout to nejlepší na trhu. „Je potřeba zdůraznit, že se starožitníkům podařilo díky píli, cestování a otevřenosti světu a též díky silné koruně, obrátit tok starožitností. Od dříve často citovaného a dramatizovaného „drancování země“ směrem k dovozu starožitností, jak tomu bývalo i za první republiky. Naše kulturní dědictví se tím obohacuje. Do země se přivážejí věci, které za uplynulých sedm desítek let byly odvezeny za levné peníze ven. Ať jde o starý český porcelán, luxusní ojedinělé české sklo a další artefakty,“ uzavírá Šustková.

Součástí programu podzimního ANTIQUE bude slavnostní udělení ocenění za nejlepší expozici a exponát veletrhu. Vyhlášen bude také vítěz Restaurátorské ceny roku, který získá certifikát za Restaurátorský počin 2008. Dále budou vyhlášeny nejúspěšnější obchody členů Asociace starožitníků, které aspirují na ocenění „Nejlepší provozovny za rok 2008“. A porota nebude mít snadný úkol! Vždyť Asociace starožitníků sdružuje už přes 300 členů z celé České republiky.

Na veletrhu samotném se bude prezentovat šedesát nejlepších vystavovatelů - například Pražské starožitnosti Zdeněk Uhlíř, Aukční dům Meisner-Neumann, Aukční dům AAA, Alma Antique, Aukční dům Valentinum 7, Restaurátorský ateliér Jan Šubrt, Restaurátorské ateliéry Bárta, Mignon Karlovy Vary, Interantik Dr. Pšenský, Starožitnosti U obecního domu, Starožitnosti Michal Janovský anebo Starožitnosti Ungelt atd.

V rámci veletrhu proběhne charitativní sbírka ve prospěch Střediska rané péče Praha, které se stará o nevidomé děti s kombinovaným postižením.

V rámci doprovodného programu bude první den veletrhu pro návštěvníky připravena odborná přednáška o Chrámu sv. Víta a královské cestě. Druhý den bude na veletrhu přítomen odborník na odhady starožitností, který bude zdarma provádět odhady cen hodin. Organizátoři pro veřejnost připravili anketu ohledně dalších inovací veletrhu ANTIQUE se slosováním o tematické knižní publikace a CD. 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>