Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

20. veletrh starožitností Antique

2007-10-17 16:49

Soutěž o vstupenky zde


20. veletrh starožitností Antique (8. – 12. 11. 2007)
Výstavní síň Mánes (Masarykovo nábřeží 250, Praha 1)
8. - 11. 11. 2007 - 10.00 - 19.00 hod.
12. 11. 2007 - 10.00 - 16.00 hod.
Vstupné: 60 Kč
www.asociace.com

Podzimní veletrh Antique: Šperky nestárnou!

Bezkonkurenčně nejprodávanějším artiklem v obchodech českých starožitníků se za poslední rok staly šperky. Zákazníci kupují masivnější kusy z 19. století, elegantní art deco s drahými kameny i českou klasiku 60. let 20. století. I proto se Asociace starožitníků, pořádající veletrh starožitností Antique, rozhodla jeho nadcházející, jubilejní 20. ročník věnovat právě šperkům bez stylového či časového omezení. Návštěvníci budou moci reprezentativní kolekce zhruba šesti desítek tuzemských starožitníků zhlédnout a zakoupit od 8. do 12. listopadu, tradičně v pražském Mánesu. Vedle toho budou tři patra tohoto prostoru zaplněna i obrazy, nábytkem, klenoty a dalšími starožitnostmi.

„Téma podzimního veletrhu jsme vybrali ze dvou důvodů. Jednak tím chceme trochu naředit až hysterickou atmosféru panující kolem českých malířů klasické moderny, vyjádřenou několika aukčními rekordy v poslední době,“ říká Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků. „Jednak bychom také rádi ukázali, že šperky – ať už jde o vysoce kvalitní řemeslo nebo čisté umění – nestárnou.“ Další informace o veletrhu Antique na www.asociace.com.

Když před čtyřmi lety vzrušila Evropu antverpská krádež jedinečné kolekce čtyř šperků ze sbírky pražského Uměleckoprůmyslového muzea, mnohým vyrazila dech jejich hodnota. Náramky, náušnice a brože vyrobené ve stylu art deco, jež pocházely od neznámého tvůrce ze střední Evropy a byly osázené smaragdy a diamanty, mělo muzeum pojištěné na 1 milion EUR. Vkusné šperky ve stejném stylu art deco lze v českých obchodech koupit však již od zhruba pěti set korun; to jen ilustruje rozdíly, jež panují v oblasti šperkařství.

K tradičně velmi poptávaným patří vše, co má nějakou spojitost s českým granátem, který je vnímán jako symbolický kámen Čech a Moravy. Zlatou éru zažil už v době Rudolfa II., skutečný rozmach nastal v předminulém století. Ty nejlepší prsteny, náramky, náhrdelníky nebo brože ozdobily v roce 1891 Všeobecnou jubilejní výstavu v Praze. K nejcennějším patří díla tuzemských šperkařů, jako jsou Jan Reimann, František Kysela a Rudolf Stockar navrhující pro slavný Artěl či ve 30. letech 20. století fenomenální Státní odborná škola šperkařská v Turnově. Granáty byly vsazovány do zlata, stříbra, pakfongu.

„Na veletrhu bude možno vidět i zakoupit šperky ve všech cenových relacích. Ceny stříbrných drobností se pohybují v řádech několika set korun, zlaté secesní šperky v řádech několika tisíc a šperky staré několik staletí nebo brilianty osazené ve stylu art deca do bílého zlata a platiny se mohou vyšplhat přes desítky tisíc až do miliónu. Velké oblibě se těší zejména starožitné náušnice a náhrdelníky, které můžou být úžasným vánočním překvapením,“ říká Simona Šustková.

Řidčeji se ke starožitníkům dostanou výrobky světových značek jako Fabergé anebo Tiffany. Stejně tak patří ke klenotům nabídky specializovaných obchodů šperky z materiálů typu železné litiny nebo osázené drahými kameny (zvláště brilianty). I v tom spatřují profesionálové rozdíl oproti šperkům posledního půl století, jež vznikají často sériově a mají punc nápodob: staré kusy posouzené odborníkem jsou ručními, původními pracemi s příběhem i atmosférou.

Právě šperky patří mezi tři komodity, které už tradičně bezplatně budou na veletrhu Antique posuzovat a na přání i oceňovat přítomní experti. K dalším položkám náleží obrazy a starožitné hračky. I nadále se tato služba pořadatelů veřejnosti setkává s velkým ohlasem a lidé nosí odborníkům často nečekaně cenné předměty denní potřeby i umělecká díla.

Obliba veletrhu starožitností Antique se plynule zvyšuje. Na jaře 2006 veletrh zhlédlo kolem 9 tisíc návštěvníků. 18. podzimní Antique v listopadu 2006, který se zaměřil na krásné maličkosti – drobné umělecké předměty v nabídce domácích i zahraničních starožitníků, navštívilo už 10 tisíc lidí. Letos na jaře, kdy se vystavovatelé zaměřili na umění i předměty denní potřeby v 19. století, Mánesem prošlo na 11 tisíc návštěvníků. Vzhledem k atraktivnímu hlavnímu tématu vycházejícímu vstříc předvánočním nákupům by mohl nyní padnout i nový rekord.
≈ ≈ ≈ 

Výroční 20. ročník Antique nabízí také pestrý doprovodný program, včetně několika novinek:

Dobročinná aukce
Filantropické aktivity veletrhu zmnožuje speciální aukce, do níž vybrané starožitnické firmy - členové Asociace starožitníků a členové prezídia AS - přispějí alespoň jedním uměleckým dílem či artefaktem. Výtěžek aukce, na kterou obdrží pozvánku všichni významnější sběratelé v ČR, poputuje na účet Střediska pro ranou péči Praha, o. s., pečující mimo jiné o slepé děti a děti s kombinovanými vadami v nejnižším věku.

Cena za nejhezčí expozici
Vystavovatelé se mezi sebou jako tradičně utkají o nejlepší prezentaci na veletrhu. Ostatně samotné expozice jsou supervizovány odbornou komisí tak, aby návštěvníkům byly představeny cenné umělecké předměty s uvedením všech náležitých informací. S touto cenou, která bude vyhlášena hned první den veletrhu, souvisí rovněž tradiční cena pro nejlepší artefakt veletrhu, kterou uděluje Dr. Richard Šubrt, čestný prezident Asociace starožitníků a patron veletrhu, spolu s prof. Milanem Knížákem, ředitelem Národní galerie.

Obchod roku
Novinkou, která byla již anoncována na jarním Antique, je Nejlepší obchod roku. Čtyři nominovaná starožitnictví či odborné prodejny budou prezentovány na veletrhu. V jeho průběhu bude i vyhlášen vítěz.

Restaurátorský počin roku
Další novou kategorií je Restaurátorský počin roku; na podzimním Antique budou oficiálně představena kritéria a další podmínky – ústředním tématem je „Kov a dřevo“. K pořadatelům patří Restaurátorská sekce a Sekce znalců a historiků umění Asociace starožitníků. Jméno vítěze ceny bude oznámeno na jarním veletrhu Antique. Ostatně Asociace starožitníků dlouhodobě přispívá na provoz restaurátorské dílny při Národní galerii.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>