Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

100 let českých kin

2007-09-11 19:11

01. 09. 2007 — 30. 09. 2007
100 let českých kin

Výstava filmových plakátů k českým filmům u příležitosti výročí 100 LET ČESKÝCH KIN  

Filmová galanterie Terryho ponožky ve spolupráci s kiny Světozor a Aero a pod záštitou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie vás zve na výstavu plakátů u příležitosti výročí 100 let českých kin. Výstava je připravena v rámci výstavního programu ZLATÁ ÉRA ČESKÉHO FILMOVÉHO PLAKÁTU a připravili jsme ji ve spolupráci s distribuční společností Cinemart.

Výstava proběhne ve výstavních prostorách kin Aero a Světozor od 1. do 30. září 2007 a představí zhruba 60 autorských výtvarných plakátů velikosti A1.

V jejím rámci budou mít návštěvníci kina možnost seznámit se s předními pracemi českých výtvarníků z 60. a 70. let, které doprovodily uvedení českých filmů na plátna kin. K vidění budou filmové plakáty vytvořené pro dnes již kultovní snímky české kinematografie (např. Lásky jedné plavovlásky, Obchod na korze, Černý Petr, Kdo chce zabít Jessii, Démanty noci, Markéta Lazarová, Hoří má panenko, Ostře sledované vlaky, Ovoce stromů rajských jíme, Spalovač mrtvol, Limonádový Joe, Údolí včel, Smrt krásných srnců, Tři veteráni a další).

Vystavené plakáty vytvořili přední čeští grafici a výtvarníci, kteří se plakátové tvorbě věnovali od počátku 60. let až do roku 1989 (Karel Vaca, Zdeněk Ziegler, Karel Teissig, Eva Švankmajerová, Zdeněk Palcr, Josef Vyleťal, Jaroslav Fišer, Karel Saudek, Zdeněk Kaplan, Vladimír Bidlo, Milan Grygar a další). Výstava tak názorně ukazuje, jaké kvality vykazoval český filmový plakát v minulosti. Zároveň tento konvolut vrcholných prací českých grafiků a výtvarníků nastavuje nemilosrdné zrcadlo šedi a podprůměrnosti, s jakou jsou dnes vybavovány české filmy uváděné do tuzemské distribuce.

Filmová galanterie Terryho ponožky připravuje další pokračování retrospektivních autorských výstav Zlatá éra českého plakátu i do budoucna. V přípravě jsou obsáhlé výstavy Milana Grygara a Antonína Sládka.

Výstavy v kině Světozor jsou podpořeny Městskou částí Praha 1.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>