Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

- 123 MINUT

2008-09-23 14:59

- 123 Min.
Výtečná funk rock popová kapela poprvé ve Mlejně!!!


www.minus123min.com

Vůdčí osobnost –123 Min. kytarista a zpěvák Zdeněk Bína po svém odchodu ze skupiny Walk Choc Ice v roce 1996 trávil se svým kamarádem bubeníkem Dominikem Tůmou dlouhé hodiny improvizováním a po čase spolu začali vystupovat živě. Významnou událostí je příchod Fredrika Janáčka v roce 1997. V jeho osobě Zdeněk Bína nachází také textaře, se kterým tvoří až do současnosti autorský tandem.

S rokem 1999 přichází příprava na debutovou desku a také první publicita 123 Min. v tisku. Album Shooba Dooba, které vychází na podzim roku 1999, natáčejí "Minuty" s novým bubeníkem Vaškem Zimou. Za tuto desku kapela dostává několik ocenění, mimo jiné cenu Objev roku v hudebních magazínech Rock & Pop a Rock Report. Největší ocenění si však odnesou v podobě Grammy 1999 Akademie populární hudby v kategorii Objev roku.

V květnu 2000 se novým bubeníkem skupiny stává Emil Valach. V nové sestavě 123 Min. natáčí další desku Try. Album je pokřtěno v březnu 2001. Skupina přechází k firmě Indies, u které v roce 2002 vydává své třetí album Home?. Za tento titul jsou –123 Min. nominováni na cenu Akademie populární hudby Anděl pro rok 2002 v prestižní kategorii Rocková deska roku.

Od ledna 2003 patří post bubeníka Martinu Vajglovi a v této sestavě –123 Min. navštěvují kromě obvyklé domácí koncertní trasy také Polsko a několik festivalů v Holandsku a Belgii. V říjnu se pak kapela vydává do USA, kde s úspěchem koncertuje v New Yorku a Washingtonu. V září 2004 vydává skupina své první koncertní album s názvem –123 Min. XL Live, které přináší záznam ze dvou zastávek Stormware Tour v pražském Paláci Akropolis.

Na podzim roku 2005 vyšlo v České Republice pod značkou Universal Music nové album s názvem Mom. Natáčení ve zlínském Studiu V byla věnována zvláštní pozornost, stejně tak masteringu, který probíhal ve švédských Digitalfabriken. Album bylo nominováno na cenu Akademie pupulární hudby v kategorii Nejlepší zvuk. Videoklip k pilotnímu singlu „In The Web“ vznikl v tvůrčí dílně australské videoartové královny Tiny Gonsalves.

V dubnu 2006 vychází album Mom i ve Slovenské republice a při této příležitosti zde absolvují -123 Min. velké turné. Díky velmi příznivému ohlasu, které koncerty mají, se stává Slovensko vedle Polska pro skupinu dalším „zahraničním“ domovem. Minuty se od této chvíle na Slovensko pravidelně vracejí. Ještě v témže roce vyráží skupina na výroční turné, aby oslavila 10 let své existence. Turné, které čítalo celých 86 vystoupení v klubech i na festivalech, probíhalo v období podzim 2006 / jaro 2007 a zahrnovalo i vystoupení na festivalu Thanks Jimmi ´07 v polské Wrocławi, v rámci kterého se uskutečnil zápis do Guinessovy knihy rekordů (píseň „Hey, Joe“ zde zahrálo společně 1881 kytaristů).

V současné době připravují -123 Min. své 6. album, které vyjde u Universal Music. Před tím však "Minuty" absolvují ještě sérii koncertů ve studentských městech nazvanou Gaudeamus Igitur, turné v Holandsku a na Slovensku a "unplugged" šňůru v České republice....

V květnu 2008 nastupuje na místo odcházejícího Martina Vajgla nový bubeník Miloš Dvořáček!

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>